Tıp


Nasıl gıda allerjisi tanısı?

gıda allerjisi tanısı için, bir doktor ilk eğer hasta belirli gıdalar için olumsuz bir tepki olduğunu belirlemek gerekir. Doktor hastadan detaylı bir tarihin yardımıyla bu değerlendirme yapar, Hastanın diyet günlüğü, veya eliminasyon diyeti. O ardından daha objektif deri testleri ile tanı teyit, kan testleri, veya gıda sorunları.

Tarih: Tarih genellikle gıda alerjisi tanısında en önemli tanı aracıdır. gerçekleri bir gıda alerjisi ile uyumlu olup olmadığını hekim görüşmeler hasta belirlemek için. Doktor şu soruları sorabilirler:

* Reaksiyon zamanı neydi? reaksiyon hızlı geldi mi, bir saat içinde, genellikle yemek yedikten sonra?

* Başarılı alerji tedavi oldu? Örneğin, kurdeşen bir gıda alerjisi kaynaklanıyor eğer, antihistaminikler onları rahatlatmak gerekir.

* Her zaman belli bir yiyecek ile ilgili reaksiyon?

* Başkasının hasta mı? Örneğin, kişi balık histamin ile kontamine yemiş varsa, hasta olmalıdır balık yedik herkes. alerjik bir reaksiyon olarak, ancak, sadece kişinin balık alerjisi kötü olur.

* Bir tepki yaşanıyor önce ne kadar hasta yemek yaptı? Hastanın reaksiyonun şiddeti bazen şüpheli yemek yediği miktar ilgili olabilir.

* Nasıl yemek hazırlandı? Bazı insanlar çiğ veya az pişmiş balık sadece şiddetli alerjik tepki verir. balık ayrıntılı bir pişirme balık o alerjenleri yok oldukları tepki, böylece daha sonra herhangi bir alerjik reaksiyon ile yiyebilirsiniz.

* Alerjik reaksiyon nedeniyle gıda gibi aynı zamanda yenen diğer gıdalar edildi? Yağlı gıdalar ve sindirim gecikme böylece alerjik reaksiyon başlangıcından gecikme.

Diyet günlüğü: Bazen, geçmişini tek başına tanı belirleyemiyor. Bu durumda, doktor olup olmadığını reaksiyonlar bu alerji uyumludur oluştu her öğün içeriğinin kaydını tutmak için hasta isteyebilir. Diyet günlüğü sözlü tarih daha ayrıntılı bilgi verir, doktor ve hasta daha iyi eğer bir gıda ve alerjik reaksiyonlar arasında tutarlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek böylece.

Eliminasyon diyeti: Bir sonraki adım, bazı doktorlar kullandığınız bir eliminasyon diyeti olduğunu. doktor yönü altında, Hasta bir gıda alerjisi neden şüpheli yemez, örneğin, yumurta, ve yerine başka bir yiyecek, bu durumda, protein başka bir kaynak. Hasta yemek kaldırır sonra ise, belirtiler gitmek, Doktor hemen her zaman besin allerjisi tanısı yapabilirsiniz. Hasta daha sonra yemek yeme devam eder ise (doktor yönü hala altında) ve belirtiler dönüş, Bu sıra tanı doğruladı. Hastanın yemek yeme devam olmamalı, ancak, Bu yeniden meydan okumak çok riskli olduğu için alerjik reaksiyonlar şiddetli olması durumunda. allerjik reaksiyonlar seyrek olup olmadığına Bu teknik de uygun değildir.

Eğer hastanın öyküsü, diyet günlüğü, veya eliminasyon diyeti belirli bir yiyeceğe karşı alerjiniz muhtemel olduğunu göstermektedir, Doktor daha sonra testler kullanacak, cilt testleri gibi, kan testleri, ve gıda sorunu, hangi daha objektif yiyecek bir alerjik reaksiyon doğrulayabilirim.

Cilt testleri: çizilmeye-deri testinde, Bir şüpheli gıda ekstresi önkol veya geri cilt üzerine yerleştirilir seyreltik. Cildin bu bölümü daha sonra bir iğne ile çizilir ve şişme veya kızarıklık için gözlenen, hangi gıda yerel bir alerjik reaksiyon delalet edecek. Pozitif sıfırdan test hastanın belirli gıda cildin mast hücreleri üzerinde test olmakla beraber IgE antikor gösterir. Cilt testleri hızlıdır, basit, ve nispeten güvenli.

Bir kişi bir gıda alerjene karşı pozitif deri testi olabilir, however, gıda, allerjik reaksiyonlardan yaşamadan. Bir doktor bir gıda alerjisi, sadece hasta ve belirli bir alerjene karşı pozitif deri testi olan tarih aynı gıda karşı alerjik reaksiyon gösteriyor tanı. Bazı yüksek alerjik kişilerde, however, onlaancaklaktik reaksiyonlar oldu özellikle, başka bir tehlikeli reaksiyon provoke çünkü deri testleri yapılmamalıdır. Cilt testleri ayrıca hastalarda yoğun egzama ile yapılamaz.

Kan testleri: cilt testleri yapılamadığı durumlarda ise, Bir doktor RAST ve ELISA gibi kan testleri kullanabilir. Bu testler ölçmek hastaların kan gıda-spesifik IgE antikorlarının varlığını, fakat daha cilt testlerine göre maliyet, ve sonuçlar mevcut değil hemen are. pozitif deri testi gibi, pozitif kan testi, belirli bir gıda alerjisi tanısı sadece klinik öykü uyumlu hale.

Gıda meydan okuma: Çift kör gıda sorunu objektif alerji testleri için altın standart haline geldi. (Bazı hekimler terim çift maskeli tercih, yerine çift kör daha.) Bu testte, çeşitli gıdalarda, bazıları bir alerjik reaksiyon inducing şüpheleniliyor, bireysel opak kapsül yerleştirilir. Hem hasta hem de doktor kör oldular, Böylece ikisi de hangi kapsül şüpheli alerjenler içerebilir bilir. (Kapsül başka bir sağlık görevlisi tarafından hazırlanır.) Hasta yutar bir kapsül ve doktor daha sonra alerjik bir reaksiyon oluşup oluşmadığını gözlemler. Bu süreç her bir kapsül ile tekrarlanır. Alternatif olarak, yemek yemek bir başka tür gizli olabilir test edilmesi için hangi kişinin alerjik değildir.

Bir gıda meydan okuma avantajı hastanın diğer gıdalar test için şüphelenilen gıdaların ve sadece karşı alerjik bir reaksiyon olup olmadığını, Besin allerjisi teyit tanısı. Tıpkı yeniden meydan okuma ile eliminasyon diyeti sonra deri testleri ile, however, Birisi şiddetli reaksiyon öyküsü olan bir başka şiddetli reaksiyon inducing tehlikesi nedeniyle bir gıda sorunu ile test olmamalı. Buna ek olarak, zor olduğu ve çok fazla zaman gerektiren bu prosedür pahalı, Birden çok gıda alerjisi olan hastalarda özellikle. test Bu tür bir hekimin dikkatli gözetimi altında yapılmalıdır. Sonuç olarak, çift kör gıda sorunları nadiren yapılır. En sık yapılan, however, doktor delil şüphe hastanın belirtancakıda alerjisi nedeniyle değil onaylamak için almak istediği zaman. O zaman, ek çaba hastanın semptomların gerçek nedeni bulmak yönelik olabilir.