Tıp


Nasıl apandisit tedavi edilir?

Bir kez apandisit tanısı yapılır, apendektomi genellikle yapılır. Antibiyotiklerin hemen hemen her zaman ve ameliyat öncesi başlayan ve apandisit şüphesi olan en kısa sürede.

inflamasyon ve apandisit enfeksiyon hafif ve küçük bir alanda lokalize kalır kimi hastaların küçük bir grup var. Beden sadece iltihap ve enfeksiyon içerdiği de çözmeye yapabiliyor. Bu hastalar genellikle çok hasta değildir ve gözlem birkaç gün boyunca geliştirmek. apandisit Bu tip denir “kapalı apandisit” ve tek başına antibiyotik ile tedavi edilebilir. Ek veya olabilir daha sonra kaldırılmış olabilir.

Ara sıra, rüptürü olan apandisit kaç gün ya da hafta için günümüze dek bir kişi doktora olmayabilir. Bu durumda, apse genellikle kurdu, ve apendiks perforasyonu üzerinde kapalı olabilir. apse küçükse, başlangıçta antibiyotik ile tedavi edilebilir; ancak, abse drenajı gerektirir. Bir drenaj genellikle apse tam yerini belirlemek olabilir Gebelikte ultrasonografinin ya da CT yardımı ile eklenir. apse çözüldü sonra ek birkaç hafta veya ay kaldırılır. Bu ve bir aralık apendektomi denir apandisit ikinci bir saldırıyı önlemek için yapılır.

Nasıl bir apandisit ameliyatı yapıldı?

apendektomi sırasında, insizyon uzunluğu 2-3 santim deri ve ek alanında karın duvarının katmanları üzerinden yapılır. Cerrah karın girer ve ek arar, genellikle sağ alt karın bölgesinde bulunan. Ek çevresi incelenerek emin olmak için sonra ek sorunu mevcut olduğunu, ek kaldırılır. Bu karın ve kolon onun eki ek boşaltarak yapılır, kolon ek kesme, ve dikiş kolonda delik üzerinde. apse varsa, irin akar ile drene edilebilir (kauçuk borular) Bu abse ve dışarı deri yoluyla gitmek. Abdominal insizyon sonra kapalı.

apandis'in alınması için daha yeni teknikler laparoskop kullanımını içerir. Laparoskop cerrah küçük bir delik aracılığıyla karın içini incelemek için izin veren bir video kameraya bağlı ince bir teleskop olduğunu yara (Daha büyük bir kesi yerine). apandisit bulunursa, Ek karın içine geçmiş olabilir, özel araçlar ile kaldırılabilir, laparoskop gibi, küçük delme yaralar yoluyla. laparoskopik tekniğin avantajları daha az post-operatif ağrı dahil (sonrası ameliyat ağrısı çok kesiler gelen bu yana) ve daha hızlı iyileşmeyi. Laparoskopi ilave bir avantajı da cerrah olan apandisit tanısı şüpheli olduğu durumlarda net bir teşhis yapmak karın içine bakmak olanak sağlamasıdır. Örneğin, Laparoskopi özellikle bir yumurtalık kistlerinin bir kopma apandisiti taklit edebilir kime kadınların adet gören yardımcı olur.

ek rüptüre değilse (delikli) Ameliyat sırasında, genellikle bir veya iki gün içinde hastaneden eve gönderilen hasta. olan ek delikli vardır genellikle perforasyon olmayan olgulara göre sicker olan hastalar. Ameliyattan sonra, onların hastanede kalış süresi genellikle uzar (4-7 gün), peritonit oluştu özellikle. Intravenöz antibiyotiklerle enfeksiyonla mücadele için herhangi bir apse çözümünde yardımcı hastanede verilmiştir.

Bazen, cerrah hastanın sorunu için bir normal görünen eki ve başka hiçbir sebep bulabilirsiniz. Bu durumda, cerrah ek kaldırabilir. bu gibi durumlarda akıl yürütme ve onu kaçırmak apandisit uygun bir erken veya hafif durumda tedavi değil normal görünen apendiks daha kaldırmak için daha iyi olmasıdır.