Tıp


Akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS)

Akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) hastalıkların altta yatan kritik kişilerde oluşabilecek arıza nefes alıyor. Belirli bir hastalık değildir. Yerine, şiddetli sıvı birikmesi her iki akciğerde zaman oluşur hayatı tehdit eden bir durumdur. Sıvı birikmesi düzgün çalışmasını akciğerler önler olduğunu, havaya gövde ve vücudun karbondioksit dışarı içine havadan oksijen transferini sağlayan.

Içinde ARDS, küçük kan damarlarının (kapiller) akciğerler veya hava kesesi içinde (alveoller (el-VEE-uhl göz)) Bir enfeksiyon nedeniyle zarar, hasar, kan kaybı, veya inhalasyon hasarı. Akciğerlerin hava keselerinin içine kan damarlarından sıvı sızıntısı. Bazı hava kesesi sıvı ile doldurmak da, diğerleri çöküşü. hava çöküşü keseler zaman veya sıvı ile doldurmak, akciğerleri artık ve hava ile düzgün doldurabilirsiniz akciğerler tutulmuştu. düzgün akciğerlere giren hava olmadan, kandaki oksijen miktarı düşer. Bu durumda, ARDS ile kişi ve ilave oksijen verilmeli bir nefes makine yardımı gerekebilir.

durum başladıktan sonra nefes yetmezliği çok çabuk ortaya çıkabilir. Sadece sürebilir 1 veya 2 sıvı için gün inşa etmek. ARDS hafta boyunca devam edebilir nedenleri süreci. yara oluşursa, Bu zor akciğerler oksijen almak ve karbon dioksit kurtulmak için yapacak.

Geçmişte, sadece 4 out of 10 ARDS gelişmiş insanlar hayatta. Ama bugün, Bir hastanenin yoğun ya da yoğun bakım ünitesinde iyi bakım ile, Birçok insan (hakkındışındaut of 10) ARDS hayatta ile. ARDS hayatta birçok kişi tam olarak iyileşir rağmen, Bazı ölüm akciğerlere zarar kalıcı olması.