Tıp


Ne periferik damar hastalığı olan?

Periferik damar hastalığı (PVD) kan damarlarının hastalıkları ifade eder (arter ve venler) kalp ve beyin dışındaki. periferik damar hastalığı birçok sebebi olmakla birlikte, Doktorlar sık periferik arter hastalığı terimini periferik damar hastalığı kullanmak (periferik arter hastalığı, PAD), gelişen bir durum olduğunda arterler o iç organlara kan temini, silah, ve bacakları tamamen veya kısmen ateroskleroz sonucu tıkanabilir.

Ne aterosklerozdur?

Ateroskleroz aşamalı bir süreçtir sayede sabit kolesterol maddeler (plakalar) olan damar duvarlarında biriken. Kolesterol plakları arter duvarları ve iç kanalın daralması sertleşmesine neden (kar) arter. Ateroskleroz süreci erken yaşlarda başlar (olarak gençler olarak bazı kişilerde erken). Zaman ateroskleroz ve hafif arterler ölçüde daralmış değildir, ateroskleroz hiçbir belirtilere neden. Bu nedenle birçok yetişkin tipik olarak yavaş yavaş damarların kolesterol plak birikimi olduğundan habersiz. Ama ne zaman ateroskleroz yaşlanma ile gelişmiş olur, o dokusunda iskemi sonucu damarların daralması kritik yol açabilir (kan ve oksijen eksikliği).

ileri ateroskleroz ile daralmış olan Damar farklı organlarda hastalıklara neden olabilir. Örneğin, koroner arterlerin ileri ateroskleroz (kalp kasları arz arterler) anjin ve kalp krizi neden olabilir. karotis ve serebral arterlerin İleri aterosklerozu (arterler o beyin tedarik kan) vuruş ve geçici iskemik atak yol açabilir (Tías). alt ekstremite İleri ateroskleroz yürürken veya egzersiz ağrısına neden olabilir (topallama), yetersiz yara iyileşmesi, ve / veya bacak ülserleri.

Ne teminatlar ve?

Bazen, bir arter ciddi tıkanıklığın varlığına rağmen, yer alan kollateral dolaşım varlığı nedeniyle ağrılı veya iskemik olmaz, tek bir damar tıkanması iskemi ciddi derecede neden olmadığı alandaki bir ölçüde birden fazla arter tarafından sağlanır anlamı. Kollateral bir arter daralmış olan alana oksijenli kan sağlamak için zamanla gelişebilir. Doktorlar düzenli denetlenen egzersiz büyüme ve gelişme kollateral dolaşım teşvik ve rahatlatmak aralıklı topallama belirtileri inanıyorum.