Tıp


Nasıl ateroskleroz neden hastalık yok?

iki yolu vardır ateroskleroz hastalığının nedenleri; 1) ateroskleroz gibi süresince olarak artan oksijen ihtiyacı dönemlerinde emek kan ve dokulara oksijen dağıtımını artırmak daralmış damar yeteneğini sınırlayabilir, veya 2) trombüs veya emboli ile bir arterin tam tıkanması (trombüs ve emboli kan pıhtıları şekilleridir; aşağıya bakın) doku nekrozu ile sonuçlanan (doku ölümü). Efor anginalı ve aralıklı topallama kan ve oksijen yetersiz teslimat iki örnek doku talebi karşılamak,; inme ve kalp krizine ise kan pıhtısı tarafından tam arter tıkanmalarında oluşan doku ölümü örnekleridir.

koroner arter hastalıkları arasında birçok benzerlik vardır (kalp arterleri tutan ateroskleroz) ve periferik arter hastalığı. Örneğin, Efor anginalı hastalarda tipik olarak istirahat belirti görülmez. Ama efor sırasında kritik daralmış koroner arterlerde artmış oksijen karşılamak için kan ve oksijen sunumunu artan aciz olduğunu kalp kaslarının ihtiyacı. kan ve oksijen neden göğüs ağrısı olmaması (Efor anginalı). Efor anginalı hasta aittir genellikle geriler. aralıklı topallama olan hastalarda, Alt ekstremitede daralmış arterler (örneğin, kasık bir daralmış arter) yürüyüş sırasında baldır kasları için kan ve oksijen sunumunu artıramazsınız. sadece istirahat sonrası azalacak baldır kaslarında Bu hastalar deneyim ağrı.

kararsız angina hastalar kritik istirahatte bile kalp kasına yeterli kan ve oksijen teslim edemez koroner arterler daralmış var. Bu hastalarda istirahat göğüs ağrısı ve kalp krizi gelişme yakın risk altındadır. bacaklarda şiddetli arter tıkanıklığı olan hastaların istirahat ağrısı gelişebilir (ayaklar genellikle). Istirahat ağrısı ayağa yetersiz kan dolaşımı dinlenme bile olduğu gibi şiddetli tıkanma temsil. Onlar ayak ülserleri ve kangren olma riski vardır.

arterlerin ateroskleroz sonucu daralmış zaman, kan daralmış alanlarda pıhtı eğilimindedir, bir sözde trombüs şekillendirme (çoğul trombüs). trombüs Bazen parçalar kopar ve kan dolaşımında seyahat onlar arterde dar bir noktada sıkışıp kadar onlar geçemez ötesinde. Bir trombüs veya trombüs parçasının başka bir noktaya seyahat bir emboli denir (plevral emboli). Trombüs ve emboli ani ve tam tıkanma arter neden olabilir, doku nekrozu yol (doku ölümü).

Örneğin, trombüs neden kalp krizi ile bir koroner arterin tam tıkanması, bir karotis veya serebral arterin tam tıkanması iskemik inme nedenleri ise. aorta Embolisine menşeli form ateroskleroz (vücuda kan sağlayarak ana arter) olabilir ayaklarda küçük arterlerin engel, sonuçlanan acı ve mavi (siyanotik) ayak parmakları, ayak ülserleri, ve hatta kangren.