Tıp


Ne böcek sokması reaksiyon tipleri oluşabilir?

Nonallerjik reaksiyonlar

Çoğu böcek sokması reaksiyonlar alerjik değildir ve yerel ağrı neden, kaşıntı, şişme, iğnenin yerinde kızarıklık. şişme bekleniyor Bazı uzatma. Lokal tedavi genellikle bütün tepki bu tip için gerekli olduğu. Dezenfekte alan, terbiyeli ol, ve uygulamak buz. Topikal kortikosteroid kremler bazen iltihap azaltmak için kullanılır, ve antihistaminikler kontrol kaşıntı yardımcı olabilir.

Geniş lokal reaksiyonların artan şişme içerebilir (Bu sürer 48 saat en fazla bir hafta) Bu bulantı ve kusma eşlik edebilir. Geniş lokal reaksiyonların meydana hakkında 10% böcek sokmaları ve alerjik kökenli olmayan. Bazen, Bir böcek sokması ve site enfekte olacak, ve antibiyotiklere ihtiyaç vardır.

Alerjik reaksiyonlar

Sistemik (vücut çapında) reaksiyonlar alerjik cevapları ve böcek zehiri karşı önceden maruz antikor gelişen kişilerde meydana. Tahmin edilmektedir arasında 0.3%-3% sokmaları sistemik alerjik reaksiyonları tetikler.

bir böcek sokması için alerjik reaksiyon kişi kişi arasında değişir. alerjik bir reaksiyon belirtileri kaşıntı ekleyebilirsiniz, kurdeşen, Derinin kızarma, karıncalanma veya ağız içinde kaşıntı, ve bulantı veya kusma. En ciddi alerjik reaksiyon anafilaksi denir, Bu ölümcül olabilir. Nefes alma zorluğu, yutma, ses kısıklığı, dil şişmesi, baş dönmesi, ve bayılma şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri. reaksiyonları Bu tip genellikle iğnenin dakika içinde ortaya çıkar fakat bilinmektedir kadar ertelenmesi için 24 saat. Acil tedavi gereklidir, ve acil yardım sık sık gereksinim duyulur.