Tıp


vasküler lezyonların diğer merkezi sinir sistemini etkileyen ne?

AVM'ler dışında, vasküler lezyon diğer üç ana tip beyin ya da omurilik ortaya çıkabilir: cavernous malformations, kapiller telanjiektaziler, ve venöz malformasyonlar. Bu lezyonlar santral sinir sistemi içinde hemen her yerde meydana gelebilir, ama AVM'ler aksine, onlar damarlarına arterlerden yüksek hızlı kan akımı sonucu değildir. Bunakavernöz malformasyonlar malformations, telanjiektaziler, ve venöz malformasyonlar tüm düşük akımlı lezyonlar. arter ve venler bir arada yerine, her birinin kan damarının sadece bir tür içerir. Bu lezyonlar ve daha az AVM'ler daha kararsız önemli kanama aynı nispeten yüksek risk unsuru yok. Genel olarak, Düşük akımlı lezyonlar daha az rahatsız nörolojik belirtilere neden eğilimindedir ve AVM'ler yapmak daha az agresif tedavi gerektirir.

* Kavernöz malformasyonlar. Bu lezyonların sıkışık gruplar oluşur, anormal ince duvarlı, beyin veya omurilikteki normal nörolojik doku yerinden küçük kan damarlarının. Gemiler genellikle pıhtı yavaş hareket eden veya durgun kan veya ayrışma bir devlet doldurulur. AVM'ler gibi, kavernöz malformasyonlar çapı birkaç santim santim birkaç fraksiyonları büyüklükleri değişebilir, dahil kan damarlarının sayısına bağlı olarak. Bazı insanlar çok sayıda lezyonun geliştirmek. AVM'ler gibi kavernöz malformasyonlar genellikle ciddi kanama olmasa da, nörolojik çevre dokulara bazen kaçak kan dahil kan damarlarının duvarlarında son derece kırılgan olduğu için. onlar çoğu kez AVM'ler semptomatik olmasa da, kavernöz malformasyonlar bazı kişilerde epileptik nöbetlere neden olabilir. AVM'ler sonra, kavernöz malformasyonlar vasküler lezyon cinsi en tedavi gerektiren olasılığı.
* Kapiller telanjiektaziler. Bu lezyonların ve anormal şişmiş kapiller gruplarından oluşan genellikle bir inç daha çapı daha az önlem. Kılcal tüm kan damarlarının en küçük olan, çapları bir insan saçından daha küçük olan; onlar kapasite kan sadece küçük miktarlarda taşıma zorunda, ve çok yavaş bu damarları aracılığıyla kan akar. Bu faktörler nedeniyle, telanjiektaziler nadiren beyin ya da omurilik çevre dokulardan için kapsamlı zarar. meydana gelen herhangi bir izole kanama boyutunda mikroskobik vardır. Böylece, lezyonlar genellikle benign. Ancak, Bazı kalıtsal bozukluklar insanların bu lezyonların çok sayıda geliştirmek hangi (aşağıya bakın), telanjiektaziler baş ağrısı veya nöbet gibi nonspesifik nörolojik semptomların gelişmesine katkıda bulunabilir.
* Venöz malformasyonlar. Bu lezyonlar anormal genişlemiş damarlar oluşur. Yapısal kusur genellikle kan damarlarının fonksiyonunu engel değildir, Hangi oksijen vücudun dokuları uzak kan tükenmiş drenaj ve akciğerler ve kalbe geri olduğunu. Venöz malformasyonlar nadiren kanama. telanjiektaziler gibi, en venöz malformasyonlar belirti yok, undetected kalır, iyi huylu bir seyir izleyeceği.