Tıp


Sistemik başlangıçlı juvenil romatoid artrit

Juvenil romatoid artrit Genellikle en zor şeklinde sistemik başlangıçlı JRA olduğunu, aynı zamanda Still hastalığı bilinen. Juvenil romatoid artrit Bu tür yüksek ateş ve döküntü ile başlar. Çok bu ortamda hastanın gerçekten romatoid artrit ve başka bir durum sistemik başlangıçlı juvenil bulunduğundan emin olmak için önemlidir, enfeksiyon gibi. En önemli bulgulardan biri ateş romatoid artrit, sistemik başlangıçlı juvenil olan biri olarak her gün en azından bir kısmı için uzaklaşır olduğunu. Genellikle ateş yüksek bir veya iki kez her gün. Böyle zamanlarda, çocuk çok hasta görünüyor dokundu olmak istemiyor, ama ateş yeniden normale battığında, onlar bakmak ve daha iyi hissediyorum. Bazen tamamen gidene asla tekrar geri geliyor. Diğer zamanlarda, ateş ve döküntü gitmek, ama artrit ve zaman içinde ilerledikçe çok ağır olabilir. Juvenil romatoid artrit Bu form ve iç organları tutabilen nadir bir “yaşamı tehdit eden” hastalık.

sistemik başlangıçlı JRA için tedaviler nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar dahil (ibuprofen ve naproksen gibi NSAID), hidroksiklorokin (Plaquenil), kortizon ilaçları (prednizon ve prednizolon gibi), metotreksat, ve dirençli hastalık için, anakinra (Kineret). Bazı araştırma talidomid sistemik başlangıçlı olan çocuklar için etkili bir tedavi JRA olabileceğini önerdi.

Ne çocuklar etkileyebilir artrit bazı diğer formları vardır?

çocuk ve jüvenil romatoid artrit ayrı düşünülebilir ergen etkileyebilir artrit diğer bazı formları vardır. Ilginç biçimde, Bu genellikle büyük çocuk etkiler (daha fazla 8 yaşları) ve gençler, Tipik Juvenil romatoid artrit genellikle genç çocukları etkileyen süre. Bunlardan biri el ve ayaklarda küçük eklem tutulumu olan faktör pozitif romatoid artrit olan genç bir. Romatoid faktör romatoid artrit ile en yetişkin mevcuttur ama JRA olan çocukların çoğu eksik bir kan testi bulgudur. genellikle erişkin tip romatoid artrit erken başlayan sahip gençler vardır çünkü bu grupta bulunur. erken başlayan Çünkü, Bu çok endişe verici grup, ve bu çocukların yoğun tedavi gerekir. Genellikle ömür boyu artrit olacak.

Bu yaygın olan artrit diğer biçimi “Büyük” grup spondiloartropati olduğunu. artrit olan bu hastalık bir aile aynı, ancak ilişkili sorunlar çok farklı. spondiloartropati tipik bulgular kalça erken katılımı ve diğer büyük eklemler vardır. Buna ek olarak, artrit bu formları asimetrik olma eğiliminde (vücudun bir tarafında daha ağır başka etkilenir). Anahtar bulma bu çocukların sadece iltihaplı eklem yok ki, dokularda kemik takmak nereye ama onlar da noktalarında iltihaplanma var, tendon ve bağ gibi. Genellikle ayak bileği veya topuk ağrısı ayak ekleme tendon iltihabı nedeniyle var. Bazı hafif olgularda, tendon iltihabı belirgin şiş eklem olmadan gerçekleşir.

Çünkü optimal tedavi Juvenil romatoid artrit farklı olarak spondiloartropatiler tanımak önemlidir, izleme, ve sonuç farklı olması muhtemeldir. Buna ek olarak, bir Spondiloartropatilerin ile ilişkili olabilir diğer hastalıklar için kanıt dikkatle bakmak gerekir. Bu inflamatuvar barsak hastalığı,, sedef hastalığı, reaktif artrit, ve Behçet sendromu. Spondiloartropatilerin ile en endişe verici çocuklar HLA B27 pozitif çocuklardır. Onlar ankilozan spondilit gelişimi için risk altındadırlar. Ancak, Spondiloartropatilerin olan çocukların çoğu gayet iyi yapıyor görünüyorlar. Genel olarak, çocuklar için kim ve HLA B27 negatif ilişkili bir durum yok, artrit JRA gelip daha ve yıllık bir süre içinde tekrar tekrar gitmek ama az çok şiddetli veya yıkıcı olma olasılığı yüksektir daha muhtemeldir. Ne yazık ki, biz sadece olarak spondiloartropatiler çocukların tanıdı “farklı” orta 1970'lerden beri, çok iyi bir uzun dönem izlem verileri henüz yoktur.