Tıp


Ne osteoartrit nedenleri?

Birincil osteoartrit genellikle yaşlanma ile ilişkili olduğu. Yaşlanma ile, kıkırdak artar su içeriği, ve kıkırdak protein makyaj soysuzlar. Sonunda, kıkırdak dökülüyor ya da oluşturan minik crevasses tarafından dejenere olmaya başlar. İleri vakalarda, eklem kemikleri arasındaki kıkırdak yastık toplam kayıp var. yıl içinde giyilen eklemlerin tekrar tekrar kullanmak rahatsız edebilir ve kıkırdak alevlendirebilir, eklem ağrılarına sebep ve şişlik. kıkırdak yastık kaybı kemikleri arasında sürtünmeye neden olur, ağrı ve eklem hareket kısıtlılığı yol. kıkırdak iltihabı da yeni kemik outgrowths canlandırabilirsiniz (mahmuzlar, da osteofitler olarak anılacaktır) eklem çevresindeki forma. Osteoartrit bazen aynı ailenin birden fazla üye gelişirler, kalıtsal bir ima (genetik) Bu durum için temel.
Normal ve romatizmalı eklemler İllüstrasyon – Osteoartrit

Ikincil osteoartrit başka bir hastalık veya durum neden olur. ikincil osteoartrit yol açabilir Koşullar obezite dahil, ortak yapılara travma veya cerrahi tekrarlanan, Doğumda anormal eklem (konjenital anomaliler), gut, diyabet, ve diğer hormon bozuklukları.

Obezite kıkırdağı üzerindeki mekanik stres artırarak osteoartrit nedenleri. Aslında, sonraki yaşlanma, obezite diz osteoartrit için en güçlü risk faktörüdür. ağırlık kaldırıcılar arasında diz osteoartrit erken gelişim yüksek vücut ağırlığı nedeniyle kısmen olduğuna inanılıyor. eklem dokularında Tekrarlayan travma (ligamentler, kemikleri, ve kıkırdak) futbol oyuncularında diz erken osteoartrit neden olduğuna inanılıyor. Ilginç biçimde, çalışmalar uzun mesafe koşucuları osteoartrit riski bulamadı.

kıkırdak Kristal mevduat kıkırdak dejenerasyonu ve osteoartrit neden olabilir. Ürik asit kristalleri gut artrit neden, kalsiyum pirofosfat kristalleri psödogut artrit nedeni ise.

Bazı insanlar anormal oluşan eklem ile doğarlar (konjenital anomaliler) Bu mekanik aşınmaya karşı savunmasızdır, erken dejenerasyon ve eklem kıkırdağının kaybına neden. kalça eklemleri Osteoartrit genellikle doğumdan beri mevcut olduğunu, bu eklemlerin yapısal anormallikleri ile ilişkilidir.

Hormon bozuklukları, diyabet ve büyüme hormonu bozukluğu gibi, Ayrıca erken kıkırdak aşınma ve sekonder osteoartrit ile ilişkilidir.