Tıp


osteoartrit belirtileri nelerdir?

Osteoartrit eklem hastalığıdır. sistemik hastalıklar olup artrit ve diğer birçok oluşturur aksine, romatoid artrit ve sistemik lupus gibi, osteoartrit vücudun diğer organları etkilemez. Osteoartrit en sık belirti etkilenen eklemde ağrı(ile) tekrarlayan kullanımdan sonra. Eklem ağrısı daha kötü daha sonra gün içinde genellikle. Orada şişme olabilir, sıcaklık, ve etkilenen eklemlerin gıcırdayan. Ağrı ve eklem sertliği de hareketsizlik uzun süre sonra ortaya çıkabilir (örneğin, bir tiyatro oturan). şiddetli osteoartrit olarak, kıkırdak yastık tam kaybı kemikleri arasında sürtünmeye neden olur, dinlenme ya da ağrı sınırlı hareket ile de acıya neden.

osteoartrit belirtileri hastadan hastaya büyük farklılıklar. Bazı hastalar semptomların dermansız olabilir. Öte yandan, diğerleri X-ışınları eklem belirgin dramatik dejenerasyon rağmen son derece az belirti olabilir. Belirtiler de aralıklı olabilir. Bu belirtiler arasında ağrısız aralıklarla yıl için elleri ve dizleri ve parmak eklem osteoartriti olan hastalarda anormal değildir.

Diz Osteoartrit genellikle aşırı üst vücut ağırlığı ile ilişkili, obezite ile, veya tekrarlayan yaralanma ve / veya eklem ameliyatı öyküsü. diz eklem Progressive kıkırdak dejenerasyonu diz deformitesi ve dışa doğru eğrilik yol açabilir, hangi varlık olarak adlandırılır “bowlegged.” ağırlık taşıyan eklemlerde osteoartrit olan insanlar (dizler gibi) topallama gelişebilir. Daha fazla kıkırdak soysuzlar gibi aksak kötüleşebilir. Bazı hastalarda, ağrı, topallama, ve eklem disfonksiyonu ilaçlar ya da diğer konservatif yöntemlerle yanıt veremeyebilir. Bu nedenle, dizlerin şiddetli osteoartrit ABD'de total diz protezi cerrahi işlemler için en yaygın nedenlerinden biridir.

servikal veya lomber Osteoartrit boyun ya da bel ağrısı nedenleri. Kemikli Spurs, denilen osteofitler, romatizmalı omurga boyunca bu form spinal sinirleri tahriş edebilir, şiddetli ağrıya neden, uyuşukluk, ve vücudun etkilenen parçalar karıncalanma.

Osteoartrit sert oluşmasına neden olur, parmakların küçük eklemlerin kemik büyütme. parmak ucunda küçük ortak Klasik kemik büyümesi bir Heberden düğüm denir, çok ünlü bir İngiliz doktor adını. Kemik deformitesi kemik bir sonucu olduğu eklemde osteoartrit Spurs olduğunu. Başka bir yaygın kemik topuzu (düğüm) ve osteoartrit ile birçok hastada parmak orta eklemde meydana gelen bir Bouchard düğüm denir. Dr. Bouchard da 1800'lerin artrit hasta, ünlü bir Fransız doktor oldu. Heberden ve Bouchard düğümleri ağrılı olmayabilir, ama genellikle eklem hareket kısıtlılığı ile ilişkilidir. Bu parmak düğümlerinin karakteristik görünüş osteoartrit tanısında yararlı olabilir. ayak başparmağı tabanında ortak Osteoartrit bir bunyon oluşumuna yol açar. parmakları ve ayak parmakları Osteoartrit ve genetik bir temeli olabilir Bazı ailelerde çok sayıda kadın üye bulunabilir.