Tıp


Ne osteoartrit için tedavi?

eklem kıkırdağı üzerindeki aşırı stres uygulamak kilo ve önleme faaliyetleri dışında, ya da kıkırdak dejenerasyonu durdurmak için osteoartrit hasarlı kıkırdak onarımı için özel bir tedavi yoktur. geliştirirken ve bakımını eklem fonksiyon osteoartrit tedavisinde amaç eklem ağrısı ve iltihabı azaltmak için. osteoartrit Bazı hastalar ve minimal ya da hiç ağrı tedavi gerekmeyebilir. Diğerleri kalan muhafazakâr önlemlerden gibi yararlanabilir, egzersiz, kilo ile diyet kontrolü, fiziksel ve mesleki terapi, ve mekanik destek cihazları. Bu önlemler özellikle büyük önem taşımaktadır, ağırlık taşıyan eklemler katılmaktadırlar, kalça ve diz gibi. Aslında, hatta mütevazı kilo büyük eklemlerin osteoartrit semptomları azaltmak için yardımcı olabilir, diz ve kalça gibi. Ilaçlar yukarıda açıklanan fiziksel önlemleri tamamlamak için kullanılır. Ilaç topikal kullanılabilir, ağızdan alınan, veya eklem içine enjekte eklem iltihabı ve ağrıyı azaltmak için. Zaman konservatif yöntemler ağrıyı kontrol etmek ve geliştirmek ortak fonksiyon başarısız, cerrahi düşünülebilir.

ağrıyan eklem Dinlenme eklemleri rahatlatır ve ağrı stres ve şişlik azalır. Hastaların sadece şiddet ve / veya faaliyetleri frekans sürekli eklem ağrısı neden azaltmak için istenir.

eklem ağrısı neden olmaz düzeyde yapıldığında Egzersiz genellikle osteoartrit ağırlaştırmak değil. Egzersiz çeşitli şekillerde osteoartrit yardımcı olur. Ilk, Bu eklem çevresindeki kas destek güçlendirir. Aynı zamanda gelen eklem önler “donmasının” ve geliştirir ve eklem hareketliliğini sürdürüyor. Nihayet, Bu kilo ile yardımcı olur ve dayanıklılık teşvik. önce lokal ısı ve egzersiz sonrası soğuk paketleri uygulamak ağrı ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Bu hastalarda eklemlerde minimal etkisi stres ile egzersiz sağlar çünkü Yüzme özellikle de osteoartrit olan hastalar için uygundur. Diğer popüler egzersizler yürüyüş dahil, sabit bisiklet, ve hafif eğitim.

Fizyoterapistler destek cihazları sağlayabilir, Bu atel gibi, Köpekler, yürüyüşçüler, ve parantez. Bu cihazların eklemlere stres azaltmaya yardımcı olabilir. Uğraşı terapisti günlük faaliyetlerinin taleplerini değerlendirmek ve iş ya da evde daha yardımcı olabilecek ek aygıtlar önerir. Parmak atelleri parmak bireysel eklemleri destekler. Parafin balmumu eğimler, ılık suyla ıslatırken, ve gece pamuklu eldiven el belirtiler kolaylığı yardımcı olabilir. Omurga belirtileri bir boyunluk ile artırabilirsiniz, Lomber korse, veya sağlam bir şilte, alanlar dahil ne bağlı.

osteoartrit Birçok hastada, aspirin ve asetaminofen gibi hafif ağrı kesiciler (Tylenol) yeterli tedavi edilebilir. Çalışmalarda yeterli dozda verildi asetaminofen sık sık diz osteoartriti ağrı giderici eşit olarak reçete anti-inflamatuar ilaçlar kadar etkili olabileceğini gösterdi. asetaminofen NSAİİ daha az gastrointestinal yan etkileri yana, yaşlılar arasında özellikle, asetaminofen genellikle osteoartritli hastalarda verilen tercih edilen ilk ilaçtır. Tıp spazm kasları geçici olarak verilebilir relax. Ağrı kesici küçük artrit ağrı rahatlama sağlayabilir eklemler üzerinde deriye uygulanan kremler. Örnekler kapsaisin içeren (ArthriCare, Zostrix), salycin (Aspercreme), metil salisilat (Ben-Gay, Buzlu Sıcak), ve mentol (Flexall).

Yeni tedaviler bir anti-inflamatuar losyon içeren, diklofenak (Voltaren Jel) ve diklofenak yama (Flector Patch), hangi osteoartrit ağrı kesici için kullanılıyor.

Steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) eklemlerde ağrı ve inflamasyonu azaltmak için kullanılan ilaçlardır. NSAİİ örnekleri aspirin dahil (Ecotrin), ibuprofen (Motrin), nabumetone (Relafen.), ve naproksen (Naprosyn). Bir süre NSAİİ kullanmak ve daha sonra tekrarlayan belirtiler olmaksızın zaman dönemleri için onları durdurma bazen mümkün, böylece yan etki riskleri azaltarak.

NSAİİ'lerin en sık görülen yan etkiler gastrointestinal sıkıntı içerir, Mide bulantısı gibi, ishal kramp, ülserler, ve hatta kanama. yaşlı bu ve diğer yan etkiler riski artmaktadır. Yeni NSAİİ COX-2 inhibitörleri olduğu mide ve bağırsakların daha az toksik olması tasarlanmıştır denir. osteoartrit semptomları ve değiştiğinden aralıklı olabilir, Bu ilaçları geleneksel belirtileri getirdi faaliyetlere sadece eklem ağrıları ortaya çıktığında ya da önceden verilmiş olabilir.

Bazı çalışmalarda, ama hepsi değil, gıda ile alternatif tedavi osteoartrit bazı insanlar için ağrı ve sertlik belirtileri giderebilir glukozamin ve kondroitin takviyeleri olduğunu ileri sürmüşlerdir. Bu takviyeleri reçetesiz eczaneler ve sağlık-gıda mağazalarında bulunabilir, ürünlerin saflık veya aktif maddeler doz konusunda hiçbir kesinlik olmamasına rağmen onlar ABD tarafından izlenmez çünkü. FDA. Sağlık National Institutes osteoartrit tedavisinde glukozamin ve kondroitin okuyor. Onların ilk araştırma en şiddetli osteoartrit olanlar için ağrı giderici sadece küçük bir avantaj sağlamadığı sonucuna. Ileri çalışmalar, o umulmaktadır, dozajlama ile ilgili birçok konuyu açıklığa kavuşturacaktır, güvenlik, osteoartrit için bu ürünlerin ve etkinliği. Hastaların kan sulandırıcı alarak bu incelme kan artırabilir olarak ve neden aşırı kanama kondroitin çekerken dikkatli olmalı. Balık yağı takviyeleri bazı anti-inflamatuar özellikleri olduğu gösterilmiştir, ve / diyet balık tüketiminin artırılması ya da balık yağı kapsül alarak (omega-3 kapsül) bazen artrit iltihabı azaltabilir.

oral kortizon osteoartrit tedavisinde kullanılan genel olmasa da, iltihaplı eklem içine direkt olarak enjekte edildiğinde, hızla ağrıyı azaltmak ve fonksiyonu geri. tekrarlayan kortizon enjeksiyonları doku ve kemikler için zararlı olabilir beri, onlar daha belirgin belirtileri olan hastalar için ayrılmış.

azalma ağırlık yanıt vermeyen diz şiddetli osteoartrit inatçı ağrılar için, egzersiz, veya ilaçlar, hyaluronik asit enjeksiyonları bir dizi (Synvisc, Hyalgan) ortak bazen yararlı olabilir içine, özellikle cerrahi düşünülüyor değilse. Bu ürünler geçici olarak eklem sıvısının kalınlığı geri yükleyerek çalışmıyor gibi görünüyor, daha iyi bir ortak yağlama ve darbe yeteneği sağlar, ve belki de doğrudan ağrı reseptörlerini etkileyerek.

Ameliyat genellikle özellikle ciddi ve muhafazakar tedavilere yanıt vermeyen osteoartrit olan hastalar için ayrılmıştır. Artroskopi, Yukarıda tartışılan, kıkırdak gözyaşları şüphelenilen yararlı olabilir. Osteotomi seçilmiş hastalarda deformite bazılarını yeniden düzenlemek yardımcı olabilecek bir kemik kaldırma prosedürü, genellikle bu diz hastalığı. Bazı durumlarda, ciddi dejenere eklem iyi füzyon ile tedavi edilir (artrodez) bir yapay eklem veya değiştirme (artroplastisi). Total kalça ve diz değiştirmeleri artık yaygın olarak Amerika Birleşik Devletleri boyunca topluluk hastanelerde yapılmaktadır. Bu dramatik ağrı ve geliştirilmiş işlev getirebilir.