Tıp


Ne gut olduğunu? Ne hiperürisemi olduğunu?

Gut bir hastalık olduğunu vücutta ürik asit aşırı sonuçları. ürik asit Bu aşırı vücut dokularında ürat ki mevduat küçük kristallerin oluşumuna yol açar, özellikle eklemleri. kristalleri eklemlerde formu zaman, Bu eklem iltihabı yinelenen saldırılar nedenleri (artrit). Gut hastalığı, kronik ve ilerleyici bir hastalık olarak kabul edilir. Kronik gut hastalığı da sabit mevduat yol açabilir dokularda ürik asit topakları, özellikle ve eklem çevresinde ve eklem hasarının neden olabilir, böbrek fonksiyonlarında azalma, ve böbrek taşları (böbrek taşı).

Gut tarih boyunca en sık kaydedilen tıbbi hastalıklar biri olma eşsiz taşıyor. Genellikle ürik asit sürecine vücudun bir kalıtımsal anormallik ilgilidir. Ürik asit yediğimiz pek çok yiyecek parçası olan pürin bir dökümünü ürünüdür. ürik asit kullanımı konusunda bir anormallik ağrılı artrit ataklara neden olabilir (gut saldırı), böbrek taşı, ve ürik asit kristalleri ile böbrek filtreleme tübüllerin tıkanması, böbrek yetmezliğine yol. Öte yandan, Bazı insanlar sadece yüksek kan ürik asit düzeyleri gelişebilir (hiperürisemi) gut belirtileri kalmadan, Böyle artrit ve böbrek sorunları gibi. belirtiler olmaksızın kanda ürik asit düzeylerinin devlet olarak asemptomatik hiperürisemi denir. Asemptomatik hiperürisemi gut gelişimi için bir öncü devlet olarak kabul edilir. Terim gut vücutta ürik asit aşırı yüklenme neden olduğu hastalık anlamına gelir, acı romatizmalı saldırı ve mevduat sonuçlanan vücut dokularında ürik asit kristallerinin topaklar.

Gut artriti genellikle eklem iltihabı hızlı etki başlangıcı ile son derece acı bir saldırıdır. Eklem iltihabı eklem sıvısında ürik asit kristallerinin mevduat tarafından çöktürülmüş olduğunu (sinovyal sıvı) ve ortak astar (sinovyal astar). bağışıklık sistemi tepki olarak Yoğun eklem iltihabı oluşur, beyaz kan hücrelerinin neden tahliye edilecek ürik asit kristalleri ve inflamasyon kimyasal haberciler yutmak, ağrı yol, ısı, eklem dokularının ve kızarıklık. gut ilerledikçe, gut artrit atakları genellikle ek eklemlerde daha sık ve sık sık meydana.

Kim gut etkilenir?

Yaklaşık olarak 5 Amerika Birleşik Devletleri'nde milyon kişi gut muzdarip. (Eğer Benjamin Franklin korkunç acı gut artriti çok daha hiçbirinin diğer biliyor muydunuz??) Gut dokuz kat daha fazla Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Bu ağırlıklı olarak puberte sonrası erkeklerde saldırılar, Bir tepe yaş ile 75. Kadınlarda, gut atakları genellikle menopoz sonrasında ortaya.

ürik asit artmış kan düzeyi gut riski işaret olsa da, hiperürisemi ve gut arasındaki ilişki belirsizdir. hiperürisemi birçok hastanın gut geliştirmek yok (asemptomatik hiperürisemi), tekrarlanan gut atakları bazı hastalarda normal veya düşük kan ürik asit düzeyleri varken. Aslında, ürik asit kan düzeyi sık sık gut akut atak sırasında düşürür. ABD'de erkek nüfus arasında, yaklaşık olarak 10% hiperürisemi var. Ancak, Hiperürisemi olanlar sadece küçük bir kısmı aslında gut geliştirecek.