Tıp


Nasıl gut artriti tanısı?

bir hastanın ağrılı artrit atakları öyküsü bildirdiğinde Gut şüphesi, ayak tabanı özellikle de. Ayak bilekleri ve diz sonraki en sık tutulan eklemler gut bulunmaktadır. Gut, genellikle her seferinde bir eklemi saldırılar, diğer artrit koşullar ise, sistemik lupus ve romatoid artrit gibi, genellikle birden fazla eklem saldırı aynı anda.

gut için en güvenilir test eklem aspirasyonu ile elde edilen ortak sıvı örneği de ürik asit kristalleri bulgudur (arthrocentesis). Arthrocentesis lokal anestezi altında yapılan bir ortak ofis işlemdir. steril tekniği kullanarak, sıvı içine kapanık (aspire) bir şırınga ve iğne ile iltihaplı eklem arası. Eklem sıvısı sonra ürik asit kristalleri ve enfeksiyon için analiz edilir. Parlak, iğne gibi ürik asit kristalleri en iyi özel polarize mikroskop ile bakılıyor. gut tanısı da tofüs nodüller ve bursit sıvı aspire edilen malzeme bu ürat kristalleri bularak yapılabilir. birçok doktor işlem yapabilirsiniz rağmen, romatolog özellikle bu değerlendirmede eğitilmiş uzman olan.

Bazen, klasik bir tarih ve gut belirtileri olan hastalarda başarılı bir şekilde tedavi edilebilir ve arthrocentesis uğramadan gut olması tahmin. Ancak, Bir firma tanısında diğer şartlar gut taklit edebilir beri hala tercih edilir. Bu başka bir kristal ile indüklenen artrit denilen yalancı dahil, psoriatik artrit, romatoid artrit, eklem ve hatta enfeksiyon.

X-ışınları ve bazen yararlı olabilir iltihap tekrarlayan nöbetleri sonucunda tofüs-kristal mevduat ve kemik hasarı gösterebilir. X-ışınları da eklemlerde kronik gut etkilerinin izlenmesi için yararlı olabilir.