Tıp


Ne semptom ve Lyme hastalığının belirtileri nelerdir?

ilerledikçe Lyme hastalığı değişen derecelerde vücudun farklı alanları etkiler. kene ısırığı vücut site bakteriler deri yoluyla girdiğiniz alandır. ilk kene ısırması uzak cilt yayılır bakteri gibi, enfeksiyon sık sık ilişkilendirilen bir genişleyen kırmızımsı döküntü nedenleri “grip benzeri” semptomlar. Sonra, Bu eklem anormallikleri üretebilir, kalp, ve sinir sistemi.

Lyme hastalığı tıbbi olarak üç aşamada açıklanmıştır: (1) deri iltihabı erken lokalize hastalık; (2) kalp ve sinir sistemi tutulumu ile erken dissemine hastalık, felci ve menenjit gibi; ve (3) Motor ve duyusal sinir hasarı ve beyin iltihabı gibi artrit featuring geç hastalığı.

Hastalığın erken dönemde, Kene ısırması haftalar günler içinde, ısırık çevresindeki deri unraised kızarıklık ve giderek genişleyen bir halka geliştirir. parlak kırmızılık bir dış halka ve takas merkezi bir alan olabilir, bir yol “boğa göz” görünüm. Bu klasik ilk döküntü denir “eritema migrans” (eskiden eritem kronikum migrans denir). Hastaların sık sık kene ısırması hatırlamıyorum (keneler bu fıkra gibi dönemler kadar küçük olabilir). Ayrıca, onlar doktor sinyal tespit kızarıklık olabilir. dört hastada birden fazla asla bile döküntüler. cilt kızarıklığı genellikle jeneralize yorgunluk eşlik ediyor, kas ve eklem sertliği, şişmiş lenf düğümleri (“bezlerin şişmesi”), ve baş ağrısı, bir virüs enfeksiyonu andıran belirtiler.

Kızarıklık giderir, tedavi olmadan, Yaklaşık bir ay içinde. cildin ilk kızarıklık sonra aya Hafta bakteri ve etkileri vücuda yayılır. Sonradan, eklemlerde hastalık, kalp, ve sinir sistemi oluşabilir.

Lyme hastalığının sonraki evrelerde kalp etkileyebilir, kalp kası iltihabı neden. Bu anormal kalp ritmi ve kalp yetmezliği ile sonuçlanabilir. Sinir sistemi yüz kaslarının felç gelişebilir (Bell felci), anormal duyu periferik sinir hastalığına bağlı (periferik nöropati), menenjit, ve kafa karışıklığı. Artrit, eklemlerde ya da iltihap, şişme ile başlar, sertlik, ve ağrı. Genellikle, Sadece bir veya birkaç eklemler de etkilenebilir hale, En sık diz. Lyme hastalığının artrit ve inflamatuar artrit diğer birçok türde benzeyebilir kronik olabilir.

Araştırmacılar ayrıca anksiyete ve depresyon Lyme hastalığı olan kişilerde bir artış oranı ile ortaya bulduk. Bu değerlendirme bir başka önemli yönü ve yönetimi bu durumun bir.