Tıp


Ne psoriatik artrit olduğunu?

Psoriatik artrit deri iltihabı ile karakterize kronik bir hastalıktır (sedef hastalığı) ve eklemler (artrit). Sedef hastalığı etkileyen yaygın bir cilt hastalığıdır 2% ABD'de Kafkas nüfusun. O yamalı özellikleri, yükseltilmiş, ölçeklendirme ile deri iltihabı kırmızı alanlar. Sedef hastalığı genellikle diz ve dirseklerde ipuçları etkiler, kafa derisi, göbek, ve genital bölgelerde veya anüs etrafında. Yaklaşık olarak 10% sedef hastalığı aynı zamanda eklem ilişkili bir iltihaplanma olan hastaların. inflamatuar artrit ve sedef hastalığı olan hastalar, psoriatik artrit tanısı alan.

psoriatik artrit Başlangıç genellikle hayatın dördüncü ve beşinci dekadda görülür. Kadın ve erkek eşit olarak etkilenir. Cilt hastalığı (sedef hastalığı) ve eklem hastalığı (artrit) genellikle ayrı ayrı yer. In fact, deri hastalığı artrit öncesinde yaklaşık 80% of patients. Ancak, artrit kadar sedef önce ortaya çıkabilir 15% of patiHastaların hastalarda, artrit Uzun yıllar sedef öncesinde ise psoriatik artrit tanısı zor olabilir. In fact, Bazı hastalarda aşkın Aslındaredir artrit oldu 20 yıl sonunda sedef belirmesi! Tersine, hastalar üzerinde sedef olabilir 20 artrit gelişiminde yıl önce, psoriatik artrit nihai tanı için yol.

Psoriatik artrit ayrıca eklem cilt dışında uzak vücut dokuları iltihabı neden olabilir sistemik bir romatizmal hastalıktır, Bu tür gözler gibi, kalp, akciğer, ve böbrekler. diğer bazı romatizmalı koşulları ile birçok özelliği Psoriatik artrit hisse, gibi ankilozan spondilit gibi, reaktif artrit (eskiden Reiter sendromu olarak bilinen), ve artrit Crohn hastalığı ve ülseratif kolit ile ilişkili. Bu koşullar tüm omurga ve diğer eklemlerde iltihaplanma neden olabilir, ve gözleri, cilt, ağız, ve çeşitli organlarda. benzerlik ve eğilimin görünümünde omurga iltihabı neden, Bu koşullar toplu olarak adlandırılır “Spondiloartropatilerin.”