Tıp


Ne psoriatik artrit belirti ve bulguları vardır?

Hastaların çoğunda, sedef yıl ay artrit öncesinde. Artrit sık sık diz içerir, ayak bilekleri, ve ayaklarda eklem. Genellikle, Sadece birkaç eklem anda iltihaplı. Iltihaplı eklem ağrılı hale, şişmiş, sıcak, ve kırmızı. Bazen, el ve ayak parmakları eklem iltihabı şişmesine neden olabilir haneli tüm, Onları bir görünümünü veren “sosis.” Eklem sertliği sık görülür ve genellikle kötü sabah erken. Daha az yaygın, psoriatik artrit simetrik bir şekilde vücudun birçok eklemleri tutabilir, romatoid artrit görülen desen taklit. Psoriatik artrit de omurga iltihabı neden olabilir (spondilit) ve sakrum, bel ağrısı ve sertliği neden, kalça, boyun, ve üst sırt. Nadir durumlarda, psoriatik artrit parmaklarının ucunda küçük eklemleri tutan,. artrit çok yıkıcı form olarak adlandırılan “mutilans” eklemleri hızlı zarar verebilir. Iyi ki, artrit bu formu hastalarda psoriatik artrit nadirdir.

psoriatik artriti olan hastalar da tendon iltihabı gelişebilir (tendinit) ve kıkırdak etrafında. topuk arkasında tendon iltihabı Aşil tendinit nedenleri, yürüme ve tırmanma merdiven ile bir rahatsızlıktır. göğüs duvarının ve göğüs için kaburga bağlantıları kıkırdak İltihabı (göğüs kemiği) göğüs ağrısına neden olabilir, olarak costochondritis görüldü.

artrit ve spondilit dışında, psoriatik artrit diğer organlarda iltihaba yol olabilir, gözleri gibi, akciğer, ve aort. Gözün renkli kısmında iltihaplanma (iris) iritis nedenleri, iris gibi parlak ışık ile ağırlaştırılmış olabilir acı bir durum açar ve öğrencinin açılış kapatır. Kortikosteroidler inflamasyonu azaltmak ve önlemek körlük bazen gerekli gözlerinin içine doğrudan enjekte edilir. Akciğerlerin içinde ve çevresinde iltihap (plörit) Göğüs ağrısı nedenleri, özellikle derin nefes alma ile, nefes darlığı gibi. aort İltihabı (aortitis) aort kapak kapakların sızıntıya neden olabilir, kalp yetmezliği ve nefes darlığı ile karakterizedir.

Akne ve tırnak değişiklikleri sık psoriatik artrit görülür. Çukurlaşma ve sırtlar el ve ayak tırnakları görülür 80% psoriatik artrit hastalarının. Ilginç biçimde, Bu karakteristik tırnak değişiklikleri artrit yok sedef hastaların sadece bir kısmında gözlenen. Akne psoriatik artrit hastalarında daha sık oluştuğu dikkat edilmiştir. Aslında, yeni bir sendrom tanımlanmıştır, eklem zarının iltihaplanması ile karakterize (sinovit), akne ve püstül ayak ya da avuç içinde, kalınlaşmış ve iltihaplı kemik (hiperostozis), ve kemik iltihabı (kemik iltihabı). Bu sendromun nedenle soyuna adını veren kimse Sapho sendromu verilir.