Tıp


Hastalığı modifiye ilaçlar – Psoriatik artrit

Hastalığı modifiye ilaçlar

NSAİİ rağmen progresif eklem hasarının geçiren hastalar daha agresif hastalığı modifiye ilaçlar için aday. Hastalığı modifiye ilaçlar progresif eklem yıkımı ve şekil bozukluğu önlemek için önemlidir. Bu ilaçlar metotreksat dahil, hangi veya sözlü olarak kullanılır psoriatik artrit için haftalık olarak hem de tek başına sedef üzerine enjeksiyon yoluyla verilebilir. Kemik iliği baskılanması neden olabilir, Uzun süreli kullanım ile karaciğer hasarı gibi. kan sayımı ve karaciğer kan testlerinin düzenli olarak izlenmesi metotreksat ile tedavi sırasında yapılmalıdır.

gibi hidroksiklorokin olarak Antimalaryal ilaç (Plaquenil) Ayrıca kalıcı psoriatik artrit için kullanılır. Potansiyel yan etkileri göz retinaya hasar dahil. Düzenli göz muayeneleri bu ilacı kullanırken tavsiye edilen.

Enjektabl altın (Solganal) ve oral altın auranofin (Ridaura) var anemi ve düşük beyaz kan sayımı ve böbrek üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir kemik iliği baskılanması gibi olası yan etkileri, idrarda protein kaybı veya kan neden. metotreksat popüler olmuştur bugüne Altın enjeksiyonları bir tedavi şekli olarak iyilik kaybettik.

Sülfasalazin (Azulfidine.) Ayrıca kalıcı psoriatik artritli bazı hastalarda yararlı olmuştur sözlü sülfa ilgili ilaçtır. Geleneksel olarak, Azulfidine ülseratif ve Crohn kolit tedavisinde önemli bir ajan olmuştur. Gıda ile alınmalıdır, Çok üzgün gastrointestinal neden olabilir.

Araştırma leflunomid ile hem psoriasis etkili tedavi ve psoriatik artrit gösterdi (Arava), Ayrıca romatoid artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç.

Ilaçlar tümör nekroz faktörü olarak bilinen kimyasal bloke eden (TNF) Ağır vakalarda için başka bir tedavi seçeneği vardır. TNF-blokerler etanersept (Enbrel), infliksimab (Remicade), ve adalimumab (Humira) çok şiddetli psoriatik artrit için etkili olabilir ve önemli ölçüde artırabilir ya da her ikisi psoriasis ve artrit ortadan kaldırmak gibi ilerleyici eklem hasarı durdurmak gibi.

Kortikosteroidlerin güçlü anti-inflamatuar ilaçlardır. Kortikosteroidlerin ağızdan verilebilir (gibi prednizon gibi) veya enjekte (kortizon) doğrudan eklem içine inflamasyonu azaltmak için. Onlar da yan etkileri olabilir, Uzun süreli kullanım özellikle. Bu deri incelmesi dahil, morarma kolay, enfeksiyonlar, diyabet, osteoporoz ve, nadiren, kemik ölüm (nekroz) kalça ve diz.

deri hastalığı ve eklem hastalığı arasındaki ilişki net olmamakla birlikte, artrit gelişme raporları aynı anda sedef takas ile var. sedef hastaları ve doğrudan güneş ışığına maruz yararlanabilir genellikle direkt ultraviyole ışık tedavisi ile tedavi edilir.

Nihayet, eklemlerde şiddetli imha hastalarda ortopedik cerrahi onarım için aday olabilir. Total kalça eklemi ve diz eklem protezi ameliyatı Türkiye genelinde şu anda toplum hastanelerde olağan hale.

Ne psoriatik artrit hastaları için gelecekte tutun nedir?

psoriatik artrit gelecekteki tedavi ve daha etkin gelişecek güvenli ilaçlar geliştirilmiştir. Geçenlerde, Bu vitamin D aslında psoriatik artrit artrit artırabilirsiniz olduğu gösterilmiştir. Araştırmanın diğer alanlar psoriatik artrit hastalarında bağışıklık sistemini değiştirebilir ilaçlar ile tedavi dahil. bağışıklık sistemi değişiklikleri ve genetik daha iyi bu hastalık tanımlanmış olduğundan, Bu tıbbi tedavilerin etkinliğini artıracak.