Tıp


Ne semptom ve romatoid artrit belirtileri vardır?

Romatoid artrit belirtileri gelir ve gider, doku inflamasyonu derecesine bağlı olarak. Zaman vücut dokuları iltihaplı, Hastalığın aktif. Zaman dokusu iltihabı geriler, Hastalığın etkin değil (remisyonda). Remisyonlar kendiliğinden veya tedavi ile ortaya çıkabilir ve yapabilirsiniz geçen hafta, ay, veya yıllar. remisyon sırasında, Hastalığın belirtileri kaybolur, ve daha genel olarak iyi hissediyorum. Zaman hastalık tekrar aktif hale gelir (nüks), semptomlar dönüş. hastalık aktivitesi ve belirtilerin dönüş bir parlama denir. romatoid artrit ders etkilenmiş bireyler arasında değişmektedir, ve işaret fişekleri ve remisyon dönemleri tipiktir.

Zaman hastalığın aktif, halsizlik içerebilir, enerji kaybı, iştahsızlık, düşük dereceli ateş, kas ve eklem ağrıları, ve sertlik. Kas ve eklem sertliği genellikle en çok sabah önemli ve hareketsizlik dönemleri peşinde. Artrit hastalığı fişekleri sırasında sık görülür. fişekleri Ayrıca sırasında, eklemlerde sık sık kırmızı olmak, şişmiş, acı, ve ihale. Bunun nedeni eklem astar doku (sinovyum) iltihaplanır, aşırı eklem sıvısı üretimi ile sonuçlanan (sinovyal sıvı). inflamasyon ile de sinovyum kalınlaşır (sinovit).

Romatoid artrit ise, Birden fazla eklem genellikle simetrik bir düzende, iltihaplı (Etkilenen vücudun her iki). Her iki el ve el bileklerinin küçük eklemler genellikle katılmaktadırlar. Günlük yaşam Basit görevleri, çevirme düğmeleri ve açılış kavanozlar tarafından gibi, fişekleri durumlarda zor olabilir. ayakların küçük eklemleri de yaygın olarak katılmaktadırlar. Bazen, tek eklem iltihabının. Zaman tek ortak katılır, artrit artrit diğer formları neden eklem iltihabı taklit edebilir, gut ya da eklem enfeksiyonu gibi. Kronik inflamasyon vücut dokuları zarar verebilir, dahil olmak üzere kıkırdak ve kemik. Bu kıkırdak ve erozyon kaybı ve halsizlik kemiklerin yanı sıra kas yol açar, eklem deformitesi sonucu, imha, fonksiyon ve kaybı. Nadiren, romatoid artrit hatta ses tonunu değiştirmek için bizim vokal kordların sıkma sorumlu ortak etkileyebilir, cricoarytenoid ortak. Ne zaman bu eklem iltihabının, o ses kısıklığı neden olabilir.

Romatoid artrit sistemik bir hastalık olduğu için, onun iltihabı eklem dışında diğer organ ve alanlarda vücudun etkileyebilir. gözlerde ve ağızda kuruluk bezleri iltihabı ve bu alanlarda kuruluk neden olabilir Sjögren sendromu olarak adlandırılır. Akciğer zarının Romatoid inflamasyon (plörit) derin nefes alma ile neden göğüs ağrısı, nefes darlığı, veya öksürme. kendisi de olabilir akciğer dokusu iltihaplı, yaralı, ve bazen iltihap nodüller (rheumatoid nodules) akciğerlerdeki geliştirmek. doku iltihabı (perikard) kalp çevreleyen, denilen perikardit, genellikle yatarken ya da öne eğilerek yoğunluk değişiklikleri bir göğüs ağrısına neden olabilir. Romatoid hastalık kırmızı kan hücrelerinin sayısını azaltabilir (anemi) ve beyaz kan hücreleri. Azalmış beyaz hücreleri dalakta ile ilişkili olabilir (anılacaktır Felty's sendromu olarak) ve enfeksiyon riskini artırabilir. Firma cilt altında topaklar (rhromatoid nodüldirsek ve parmaklar sık baskı vardır etrafında oluşabilir. Bu nodüller genelde belirtilere neden almıyor olsanız bile, bazen de enfekte olabilir. Sinir karpal tünel sendromuna neden bilekte çimdikledi olabilir. Nadir, ciddi komplikasyon, uzun süredir romatoid hastalık genellikle, kan damarı enflamasyonu (vaskülit). Vaskülit dokulara kan akımını bozar ve doku ölümüne yol (nekroz). Bu veya genellikle başlangıçta tırnak yatakları çevresinde küçük siyah alanlar olarak görünür bacak ülserleri gibi.