Tıp


Nasıl romatoid artrit tanısı?

romatoid artrit tanısında ilk adım doktor ve hasta arasında bir toplantı. Doktor belirtilerin tarihinin yorumlar, inflamasyon ve deformite için eklem inceliyor, romatoid nodül için cilt, ve inflamasyon için vücudun diğer bölümlerine. Bazı kan ve X-ray testler genellikle elde edilir. Tanı belirtilerin desen dayalı olacaktır, iltihaplı eklem dağılımı, ve kan ve röntgen bulguları. Doktor tanı emin olmak için önce birkaç kez ziyaret gerekebilir. artrit ve ilişkili hastalıklar özel eğitim almış bir doktor bir romatolog denir.

eklem iltihabı dağılımı bir tanı yapmak doktor için önemlidir. Romatoid artrit ise, Ellerin küçük eklemleri, bilek, feet, ve dizler genellikle simetrik dağılımı iltihaplı (vücudun her iki etkileyen). Sadece bir veya iki eklem iltihaplı, Romatoid artrit tanısı zorlaşır. Doktor sonra artrit enfeksiyon veya gut dolayı dışlamak için başka testler yapabilir. romatoid nodül tespit (Yukarıda açıklanan), dirsek ve parmaklar en sık etrafında, Tanı önerebilirsiniz.

Anormal antikor romatoid artriti olan insanların kan bulunabilir. Bir antikor denilen “rheumatoid factor” bulunabilir 80% Hastaların. Sitrülinemi antikor (aynı zamanda antikor anticitrulline anılacaktır, anticyclic sitrulinize peptid antikor, ve anti-CCP) çoğu kişide romatoid artrit ile mevcut. açıklanamayan eklem iltihabı vakalarının değerlendirirken Bu romatoid artrit tanısında yararlıdır. sitrülinemi antikorlar için bir test daha önce tanısı konulmamış enflamatuvar artritin neden arıyorum en yararlı olduğu romatoid artrit için geleneksel kan testi, rheumatoid factor, mromatoid faktörrülinemi antikorları bu ortamda romatoid artritin erken aşamaları temsil hissettim edilmiştir. Başka bir antikor denilen “antinükleer antikor” (ANA) Ayrıca sık sık romatoid artrit olan insanlar bulunur.

Bir kan testi sedimantasyon hızı denir (sed oranı) hızlı kırmızı kan hücrelerinin bir test tüpünün altına düşmek nasıl bir ölçüsüdür. Sed oranı eklem iltihabı kaba bir ölçüsü olarak kullanılır. Sed oranı hastalık alevlenmeleri sırasında genellikle hızlı ve remisyon sırasında yavaş. vücuttaki iltihabı mevcut derecesini ölçmek için kullanılan bir diğer kan testi C-reaktif protein. Kan testleri de anemi ortaya çıkarabilir, anemi romatoid artrit yaygın olduğu, kronik inflamasyon nedeniyle özellikle.

Romatoid faktör, ANA, sed oranı, ve C-reaktif protein testleri de diğer sistemik otoimmün ve inflamatuvar durumlarda anormal olabilir. Bu nedenle, Bu kan testlerinde anormallik yalnız romatoid artrit sağlam bir tanı için yeterli değildir.

Ortak X-ışınları veya normal olabilir ancak yumuşak doku hastalıklarında erken şişmesi gösterisi. hastalık olarak ilerler, X-ışınları kemik erozyonlar romatoid artrit eklem tipik gösterebilirsiniz. Ortak X-ışınları da zamanla hastalığı ve eklem hasarının ilerlemesini izlenmesi yararlı olabilir. Kemik tarama, radyoaktif bir prosedür, ayrıca iltihaplı eklem göstermek için kullanılabilir. tarama MRG ayrıca eklem hasarı göstermek için kullanılabilecek.

Romatoloji American College öncelikle eklemlerin röntgen görüntüsü üzerine kuruludur romatoid artrit sınıflandırmak için bir sistem geliştirdi. Bu sistem tıp uzmanları için romatoid artritin şiddetini sınıflamak yardımcı olur.

Evre I

* X-ışınları görülür herhangi bir hasar, kemik işaretleri incelme olabilir ancak

Evre II

* X-ray, kemik delil veya hafif kemik zarar vermeden ortak çevresinde incelme

* kıkırdak hasarı mümkün hafif

* eklem hareketliliği sınırlı olabilir; hiçbir eklem deformiteleri tespit

* komşu kas atrofisi

* çevresindeki yumuşak doku anormallikleri olası ortak

Evre III

* X-ray, kıkırdak ve kemik hasarı, kemik kanıtı eklem çevresinde incelme

* kalıcı sertleşme veya tespit eklem olmadan eklem deformitesi

* yaygın kas atrofisi

* çevresindeki yumuşak doku anormallikleri olası ortak

Evre IV

* X-ray, eklem çevresinde kıkırdak ve kemik hasarı ve osteoporoz kanıt

* ortak kalıcı tesbiti ile eklem deformitesi (olarak anılacaktır ankiloz)

* yaygın kas atrofisi

* çevresindeki yumuşak doku anormallikleri olası ortak

Romatolog da şöyle romatoid artriti olan kişilerin fonksiyonel durumu sınıflandırmak:

* Sınıf I: tamamen günlük yaşam olağan faaliyetleri yapabilme

* Sınıf II: Her zamanki öz bakım ve iş faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün ama dışında faaliyetleri sınırlı çalışma (gibi spor oynama, ev işleri)

* Sınıf III: Her zamanki öz bakım faaliyetleri gerçekleştirmek mümkün ama çalışma ve diğer faaliyetleri sınırlı

* Sınıf IV: yeteneği sınırlıdır olağan öz-bakım yapmak için, iş, ve diğer faaliyetleri

Doktor bir ofis yordamı gerçekleştirmek seçebilir arthrocentesis denir. Bu prosedürde, bir steril iğne ve şırınga laboratuvarda çalışmaya eklem eklem sıvısı dışarı akmasını kullanılır. Laboratuvarda eklem sıvısı analizi artritin diğer nedenleri dışlamak için yardımcı olabilir, enfeksiyon ve gut gibi. Arthrocentesis ayrıca eklem şişlik ve ağrı giderici yararlı olabilir. Bazen, kortizon ilaçları sipariş hızla ve eklem iltihabı azaltmak için daha semptomları azaltmak içinde arthrocentesis sırasında eklem içine enjekte edilir.