Tıp


Nasıl tedavi romatoid artrit olduğu?

romatoid artrit için bilinen bir tedavisi yoktur. Bugüne kadar, romatoid artrit tedavisinde amaç eklem iltihabı ve ağrıyı azaltmaktır, eklem fonksiyonunu maksimize, ve eklem yıkımı ve deformite önlemek. Erken tıbbi müdahale sonuçlarının iyileştirilmesinde önemli olduğu kanıtlanmıştır. Agresif yönetim fonksiyonu artırabilir, X-ışınları üzerinde izlenmesi gibi eklem hasarı durdurmak, ve çalışma engellenmesi. hastalık için uygun bir şekilde tedavi ilaçların bir kombinasyonu içerir, dinlenme, ortak güçlendirme egzersizleri, eklem koruma, ve hasta (ve aile) eğitim. Tedavi hastalığın aktivitesi gibi birçok faktöre göre özelleştirilmiş, yer eklem tipleri, genel sağlık, yaş, ve hasta işgal. Tedavi en doktor arasında yakın işbirliği olduğunda başarılı olur, hasta, ve aile fertleri.

ilaçların iki sınıfları romatoid artrit tedavisinde kullanılan: hızlı etkili “birinci basamak ilaçlar” ve yavaş hareket eden “ikinci basamak ilaçlar” (Ayrıca hastalık-antiromatizmal ilaçlar veya DMARD'lar değiştirerek olarak anılacaktır). Ilk grup ilaçların, aspirin ve kortizon gibi (kortikosteroidler), ağrı ve inflamasyonu azaltmak için kullanılır. Yavaş hareket eden ikinci basamak ilaçlar, altın gibi, metotreksat, ve hidroksiklorokin (Plaquenil), hastalığı remisyon teşvik ve ilerleyici eklem yıkımı engellemek, ancak anti-inflamatuar ilaçlar değildir.

romatoid artrit yokediciliği derecesi etkilenmiş bireyler arasında değişmektedir. nadir olanlar, hastalığı veya hastalık aktivitesinin yıl sonra sakinleşiyor sahip daha az yıkıcı formlar (“yanmış” romatoid artrit) istirahat ve ağrı ve anti-inflamatuar ilaçlar tek başına idare edilebilir. Genel olarak, ancak, fonksiyon ve geliştirildi sakatlık ve eklem yıkımı durum ikinci basamak ilaçlarla erken tedavi edildiğinde en aza indirilir (hastalık-antiromatizmal ilaçlar modifiye), Tanı ay içinde bile. Çoğu insan daha agresif ikinci basamak ilaçlar gerektirir, gibi metotreksat gibi, anti-inflamatuar ilaçlara ek olarak. Bazen bu ikinci basamak ilaçlarla kombinasyon halinde kullanılır. Şiddetli eklem deformitesi ile Bazı durumlarda, ameliyat gerekli olabilir.