Tıp


Işaret ve olası sarkoidoz öneririz Belirtileri

akciğer ve lenf bezlerinde ek olarak, vücut organları diğerlerine sarkoidoz etkilenecek daha muhtemel karaciğer, cilt, kalp, sinir sistemi, ve böbrekler, sıklık sırasına göre. Hastaların etkilenen belirli organ ile ilgili belirtiler olabilir, sadece genel belirtiler olabilir, ya da herhangi bir belirti olmadan olabilir. Belirtiler göre değişebilir hastalık sürüyor ne kadar süredir, Burada granülomlar oluşturuyoruz, ne kadar doku etkilenir hale geldi, ve granülomatöz süreç halen aktif olup olmadığını.

Hatta herhangi bir belirti olduğunda, Bir doktor bazen rutin muayene sırasında sarkoidoz belirtilerini tespit edebilir, genellikle göğüs- ışın, ya da başka bir şikayet kontrol dışarı. Hastanın yaşı ve ırk veya etnik grup bir işaret veya belirti hastalığın sarkoidoz ile ilgili olabilecek ek bir kırmızı bayrak artırabilirsiniz. tükürük genişlemesi ya da gözyaşı bezleri ve kemik dokuda kist sarkoidoz sinyalleri arasında yer alıyor.

Akciğerlerde genellikle sarkoidoz katılan ilk site olan. Gerçekten, Yaklaşık dokuz dışarı 10 sarkoidoz akciğer sorunu bazı türüne sahip, neredeyse tek bazı solunum semptomları gösteren bu hastaların üçte-genellikle öksürme, ya kurudu ya da balgam, ve nefes darlığı. Bazen, Hastaların göğüs ağrısı ve göğüste sıkışma hissi bir his var.

Bu akciğerlerin sarkoidoz alveoller iltihabı ile başlar düşünülmektedir (alveolit), karbondioksit ve oksijen alışverişi ve akciğerlerde küçük kese benzeri hava boşluklarının. Alveolit ya kendiliğinden iyileşir veya granülom oluşumuna yol açmaktadır. Sonuçta fibrozis oluşabilir, sertleşmeye neden olan akciğer ve nefes alma daha da zor.

Göz hastalığı meydana gelir hakkında 20%-30% Sarkoidoz hastaların, hastalığı olsun özellikle çocuklarda. göz kapaklarının neredeyse gözün herhangi bir bölümünü etkileyebilir-membranlar, kornea, dış kat göz küresi (sklera), retina, ve lens. Göz tutulumu hiç bir belirti ile başlayabilir kızarıklık veya sulu gözler ya da tüm. Bazı durumlarda, katarakt, glokom, ve körlük neden olabilir.

Cilt etkilenir hakkında 20% sarkoidoz hasta. Cilt sarkoidoz genellikle küçük ile işaretlenir, yüzünde kaldırdı yamalar. Bazen, yamalar renk morumsu ve daha büyük. Yamalar da bacaklarda görünebilir, yüz, ve kalça.

Diğer belirtiler sık eritema nodozum, Çoğunlukla ayak üzerinde ve genellikle ayak bileklerinde artrit eşlik, dirsekler, bilek, ve elleri. Eritema nodozum genellikle uzaklaşır, ama diğer cilt sorunları devam edebilir.

Bazen (1%-5%), sarkoidoz sinir sistemi sorunlarına yol açabilir. Örneğin, sarkoid granülomlar beyin görünebilir, omurilik, yüz ve optik sinirler. yüksek doz kortizon gibi ilaçlar ile acil tedavi için Yüz felci ve sinir hasarı çağrı diğer belirtiler (aşağıya bakın). Ayrıca, sarkoidoz ile kişi ve hastalığın aktivitesi ile ilgisi yoktur olmak hissedilir depresyon olabilir, kısmen, Bir yanlış yönlendirilmiş bağışıklık sistemi nedeniyle.

Belirtiler kaybolur aniden ve daha sonra ortaya çıkabilir. Bazen, ancak, onlar bir ömür boyunca devam edebilir.