Tıp


Nasıl sarkoidoz tedavi edilir?

Iyi ki, sarkoidoz ile birçok hastada herhangi bir tedavi gerektirir. Belirtileri, sonunda, genellikle devre dışı değildir ve yapmak kendiliğinden yok olmaya yönelir.

Zaman tedavi tavsiye edilir, temel amacı ve çalışma akciğer ve diğer etkilenen vücut organları tutmak için semptomlarını kontrol etmektir. Hastalık belirtileri yavaş yavaş bir kez etkin olarak kabul edilir. hastalığı tedavisinde deneyim yıllar sonra, kortikosteroid ilaçlar inflamasyon ve granülom oluşumu için birincil tedavi kalır. Prednizon muhtemelen en sık bugün reçete kortikosteroid olduğunu. skarlasma akciğer tersine çevirmek için şu anda herhangi bir tedavisi yoktur (fibrosis) ileri sarkoidoz bulunabilecek. Birden fazla test sarkoidoz tanısı için gereklidir.

Testleri de sarkoidoz hastalarında daha iyi alıyorsanız gösterebilir. Bazen, bir kan testi sarkoidoz eşlik kalsiyum kandaki yüksek seviyesini gösterir. Bunun nedeni açık değildir. Ne zaman meydana gelir, Hasta kalsiyum yönünden zengin besinler önlemek için tavsiye edilebilir, D vitamini, ya da güneş ışığı, veya prednizon almak (Bu kortikosteroid genellikle hızlı bir şekilde durum tersine).

Sarkoidoz tedavisi olmadan bile yok Çünkü, hatta doktorlar bazen tedaviye başlamak için ne zaman katılmıyorum, ne dozda reçete, ve ne kadar tıp devam. Doktor kararı alan organ sistemine bağlıdır ve ne kadar iltihap ilerlemiştir. Hastalığın ağır görünüyorsa, akciğerler özellikle, gözler, kalp, sinir sistemi, dalak, ya da böbrek, doktor kortikosteroid reçete olabilir.

iyileşme genellikle kortikosteroid tedavisi sonuçları. Belirtiler genellikle yeniden başlatmak, ancak, o durduğunda. Tedavi, bu nedenle, birkaç yıl boyunca gerekli olabilir, bazen uzun hastalığı veya etkin kalır gibi nüks önlemek için.

Sık kontrolleri doktor ve hastalık izleyebilirsiniz böylece önemli, gerekirse, tedavi ayarlamak.

Kortikosteroidler, örneğin, yan etkileri olabilir: ruh hali, şişme, ve kilo tedavi, vücuttaki su üzerinde tutmak yapmak eğilimindedir çünkü; yüksek tansiyon; yüksek kan şekeri; Gıda ve özlem. Uzun süreli kullanım mide etkileyebilir, cilt, ve kemikler. Bu durum mide ağrısı getirebilir, ülser, veya akne ya da kemiklerden kalsiyum kaybına neden. Ancak, kortikosteroid dikkatli reçete düşük dozlarda alınırsa, tedaviden yarar genellikle çok sorunları daha fazladır.

kortikosteroid yanında, diğer çeşitli ilaçlar denenmiştir, ama onların etkinliğini kontrollü çalışmalarda kanıtlanmamıştır. Bu ilaçların klorokin dahil (Aralen) ve D-penisilamin. gibi klorambusil gibi birçok ilaç (Leukeran.), azatioprin (Imuran.), metotreksat (Rheumatrex, Trexall), ve siklofosfamid (Cytoxan), hangi granülomlar üreten hücreleri öldürerek alveolit bastırmak olabilir, var da kullanılmıştır. Hiçbiri kontrollü klinik çalışmalarda değerlendirilmiştir, ve bu ilaçların kullanımının risk hastalığın organ hasarı önlemede yararları ile yakından göre olmalı. Hamile kadınlar tarafından kullanılmak üzere değildir.

Siklosporin, organ nakli yaygın olarak kullanılan bir ilaç bağışıklık reaksiyonu bastırmak için, kontrollü çalışmada tek denenmiştir. Bu başarısız bulundu. Daha yakın, uyuşturucu bir ilaç (Thalomid) Hastaların sınırlı sayıda başarılı bir şekilde uygulanmaktadır ve akciğer fonksiyon geliştirmek ve iyileştirmek deri lezyonları gibi görünüyordu. Infliximab (Remicade) sarkoidozlu hastaların tedavisinde son zamanlarda etkili olarak bildirilmiştir.

Sarkoidoz hakkında cevap bekleyen birçok soru var. hastalığa neden ajan belirlenmesi, alveolit için sahne inflamatuar mekanizmalar ile birlikte, granülom formasyonu, ve hastalık karakterize fibroz sarkoidoz araştırmacıların büyük amacı. Tanı güvenilir yöntemlerin geliştirilmesi, tedavi, ve sonunda, sarkoidoz önlenmesi nihai hedeftir.

Aslen, Bilim adamları sarkoidoz immünolojik cansızlık bir kazanılmış devlet tarafından neden olduğunu düşündüm (anerji). Bu kavram bronkoalveoler lavaj tekniği sarkoidoz hastaların akciğerlerinde yapan hücreler ve hücre kaynaklı mediatörler geniş bir dizi erişim sağlanan revize edildi. Sarkoidoz şimdi eşzamanlı harekete geçirmek içeren immünolojik bozuklukların bir kompleks karışımı ile ilişkili olduğu düşünülmektedir, yanı sıra depresyon, bazı immünolojik fonksiyonlar.