Tıp


Ne skleroderma semptom ve belirtileri nelerdir?

skleroderma belirtileri skleroderma mevcut tip ve etkilenen bireyin iç ve dış tutulumunun ölçüde bağlıdır. skleroderma deri etkileyebilir Çünkü, yemek borusu, kan damarları, böbrekler, akciğer, kan basıncı ve bağırsakları, vücudun pek çok alanda tutabilen nedenleri belirtileri.

Skleroderma inflamasyon yerel ya da yaygın belirtileri neden deriyi etkiler (kırmızılık, şişme, hassaslık, kaşıntı, ve ağrı) Bu cilt gerginlik ya da sertleşme yol açabilir. Bu deri değişiklikleri yaygın olabilir, ama onları parmaklarını etkiler için en yaygın müzik, feet, yüz, ve boyun. Bu parmak hareketi azalmış dizi yol açabilir, ayak parmakları, ve çene. kalsifikasyon Tiny alanları (kalsinozis), değil ortak iken, bazen dirsek ucunda sert nodüller olarak fark edilebilir veya parmaklarda olabilir.

yemek borusu etkileyen Skleroderma mide ekşimesi yol açar. Bu doğrudan yemek borusuna geri akan mide asidi bir sonucudur. Bazen bu yemek borusu skar yol açabilir, merkezi göğüs yutma güçlüğü gıda ve / veya lokalize ağrı ile daralması sonucu.

etkilenebilir Kan damarları parmak uçları ile minik arteriyollerin dahil, toes, ve başka yerde. Bu gemiler alanlar soğuğa maruz zaman spazm bir eğilim olabilir, mavilik yol, beyazlık, ve ilgili parmak kızarıklık, toes, ve bazen de ayak parmakların ve kulaklar. Bu renk değişiklikleri Raynaud fenomeni olarak adlandırılır. Raynaud fenomeni el ve ayak parmakları uçları dahil etmek için oksijen yetersiz gitmesine neden olabilir, küçük ülserler neden ya da isli (ölü) cilt. Bazen Raynaud fenomeni de karıncalanma ile ilişkili. skleroderma dahil edilebilir diğer kan damarları yüz küçük kılcal damarlar vardır, dudaklar, ağız, veya parmaklar. Bu kılcal damarlar genişlemeye (genişletmek), minik şekillendirme, kırmızı blanching noktalar, denilen telenjiyektaziler.

Yüksek kan basıncı ve potansiyel olarak ciddi böbrek hasarına neden olabilir. Belirtileri baş ağrısı,, yorgunluk, ve ciddi vakalarda, inme. Kan basıncı izleme ve kontrol gereklidir.

sklerodermadaki akciğer iltihabı skar neden olabilir, nefes darlığı sonucu, Özellikle fiziksel zorlama ile. akciğerlere arterlerde artmış basınç (pulmoner hipertansiyon) Ayrıca aktivite ile yeterli bir nefes almak nefes ve zorluk darlığına neden.

Skleroderma kalın barsak etkileyen (kolon) en sık kabızlık ama nedenleri de kramp ve ishale yol açabilir. Ne zaman bu ciddi, tam dışkı tıkanması (fekal impaksiyon) neden olabilir.