Tıp


Ne Sjögren sendromu belirti ve bulguları vardır?

Sjögren sendromu belirtileri bezleri içerebilir, Yukarıdaki gibi, ama aynı zamanda vücudun diğer organları tutan hastalığın olası etkileri vardır (extraglandular bulgular).

Zaman bezi gözyaşı (lakrimal bez) Sjogren gelen iltihaplı, çıkan göz kuruluğu giderek gözlerde tahrişe yol açabilir, gözyaşı üretimi azaldı, Bir “cesur” sansasyon, enfeksiyon, ve göz kubbe ciddi aşınma (kornea). Kuru göz göz enfeksiyonlarına yol açabilir. olan kuru göz durumu tıbbi olarak xerophthalmia denir.

tükürük bezleri iltihabı ağız kuruluğu yol açabilir, zorluklar yutma, diş çürümesi, boşlukları, dişeti hastalığı, ağız yaraları ve şişlik, taş ve / veya yanak içinde parotis bezinin enfeksiyonu. Kuru dudakları sık sık ağız kuruluğu eşlik. Ağız tıbbi olarak ağız kuruluğu denir.

iltihaplı olabilir Diğer bezleri, daha az sıklıkta, Sjögren sendromu içinde nefes yollarında astar olanlar dahil (akciğer enfeksiyonlarına yol açan) ve vajina (bazen cinsel ilişki veya tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar sırasında ağrıya neden).

Extraglandular (bezleri dışında) Sjögren sendromu sorunlar eklem ağrısı veya inflamasyon içerir (artrit), Raynaud fenomeni, Akciğer iltihabı, lenf nodu büyümesi, ve böbrek, sinir, ve kas hastalıkları. Sjögren sendromu nadir bir komplikasyonu kan damarlarının iltihaplanmasıdır (vaskülit), hangi bu gemiler tarafından sağlanmaktadır vücut dokuları zarar verebilir.

bazen Sjögren sendromu ile ilişkili bir yaygın hastalık otoimmun tiroidit olduğunu (Hashimoto tiroiditi), Bu anormal tiroid hormon seviyesine neden olabilir tiroid kan testleri ile tespit. Mide ekşimesi ve zorluk gastroözofageal reflü hastalığının neden olabilir yutma (GÖRH), Sjögren sendromu ile ilişkili bir başka sık görülen bir durumdur. Nadir Sjögren sendromu ile ilişkili nadir bir hastalığı primer biliyer siroz olduğunu, karaciğer dokusu skar neden olduğu bir karaciğer otoimmün hastalık. Sjögren sendromu olan hastaların küçük bir yüzdesi, lenf bezi kanseri (lenfoma). Bu genellikle gelişir sonra hastalık ile uzun yıllar. şişme Olağandışı lenf nodu hekim rapor edilmelidir.