Tıp


Nasıl Sjögren sendromu tanısı?

Sjögren sendromu tanısı göz ve ağız kuruluğu özellikleri tespit içerir. göz kuruluğu göz kapağının altına ıslak küçük bir test kağıt şerit göz yeteneğini test ederek doktor ofisinde tespit edilebilir (Schirmer gözyaşı test şeritleri kullanarak Schirmer testi). Daha sofistike bir test göz uzmanı tarafından yapılabilir (göz doktoru).

Tükürük bezleri daha büyük olabilir ve sertleşmesine veya haline ihale. Tükürük bezi iltihabı-radyolojik nükleer tıp tükürük tarafından tespit edilebilir taramalar. Ayrıca, Tükürük üretmek için tükürük bezlerinin azalmış tükürük akış yeteneğini test ile ölçülebilir. Tanı kuvvetle tükürük bezi-doku biyopsisi anormal bulgular tarafından desteklenmektedir.

alt dudak bezleri genellikle Sjögren sendromu tanısında tükürük bezi-doku biyopsi örneği almak için kullanılır. Alt dudak tükrük bezi biyopsisi-yordamı cerrah ortaya çıkarmak ve kaldırmak küçük tükürük bezlerinin bir örnek içinde alt dudak iç kısmında küçük bir kesi yaparak ile lokal anestezi altında yapılır.

Sjögren sendromlu hastalarda tipik olarak vücut dokuları karşı ekstra antikorlar çeşitli üretmek (otoantikorlar). Bu kan testi ile tespit edilebilir ve antinükleer antikorlar içerir (ANA), neredeyse tüm olgular mevcuttur. bulunan tipik antikorlar en, ancak tüm hastalar, olan SS-A ve SS-B antikorları (Sjögren sendromu A ve B antikorları), romatoid faktör, tiroid antikorları, ve diğerleri. Düşük kırmızı kan sayımı (anemi) ve inflamasyon belirteçleri anormal kan düzeyleri (sedimantasyon hızı) görülür.