Tıp


Ne semptom ve lupus belirtileridir?

SLE olan kişiler belirtiler ve organ tutulumu farklı kombinasyonlar gelişebilir. Sık karşılaşılan yakınma ve belirtileri yorgunluk,, düşük dereceli ateş, iştah kaybı, kas ağrıları, artrit, ağız ve burun ülserleri, yüz döküntü (“kelebek döküntü”), güneş ışığına olağandışı duyarlılık (fotosensitivite), akciğerleri çevreleyen zarının iltihaplanması (plörit) ve kalp (perikardit), ve el ve ayak parmaklarında soğuk pozlama ile zayıf dolaşım (Raynaud fenomeni). organ tutulumu komplikasyonları etkilenen organ ve şiddeti hastalığın bağlı diğer semptomlara neden olabilir.

Deri belirtileri ve lupus sık bazen yara izi yol açabilir. diskoid lupus olarak, sadece cilt genellikle ilgilenmektedir. diskoid lupus da deri döküntüleri genellikle yüz ve kafa derisi üzerinde bulunan. Genellikle kırmızı ve sınırları kaldırdı olabilir. Diskoid lupus döküntüleri ve genellikle ağrısız kaşıntı yok, ama yara izi kalıcı saç kaybına neden olabilir (kellik). Zamanla, 5%-10% diskoid lupus olan SLE gelişebilir ve.

SLE ile insanların yarısı geliştirmek aşkın bir kırmızı karakteristik, onların burun köprüsü üzerinde düz yüz döküntü. şekli nedeniyle, sık sık denir “kelebek döküntü” SLE. Döküntü ve ağrısız kaşıntı yok. Yüz döküntü, diğer organlarda iltihaplanma ile birlikte, çöktürülmüş veya güneş ışığına maruz kötüleşti olabilir, bir durum fotosensitivite denir. Bu ışığa vücutta iltihaplanma kötüleşmesi eşlik edebilir, denir “parlama” Hastalığın.

Tipik olarak, tedavi ile, Bu döküntü kalıcı yara izi bırakmadan iyileşirler olabilir.

SLE'li Çoğu kişi hastalığın seyri sırasında artrit geliştirecek. SLE'de artrit yaygın şişlik içerir, ağrı, sertlik, ve ellerin küçük eklemlerin hatta deformite, bilek, ve ayaklar. Bazen, SLE artriti taklit edebilir romatoid artrit olduğu (başka bir otoimmün hastalık).

inflamasyon ile daha ciddi organ tutulumu beyinde meydana, karaciğer, ve böbrekler. Beyaz kan hücreleri ve aynı zamanda karakteristik SLE azalmış olabilir kan pıhtılaşma faktörlerini, lökopeni olarak bilinen (lökopeni) ve trombositopeni, sırasıyla. Lökopeni kanama riskini artırabilir enfeksiyon ve trombositopeni riskini artırabilir.

kas enflamasyonu (miyozit) kas ağrısı ve halsizlik neden olabilir. Bu kan kas enzim düzeylerinde yükselmeler yol açabilir.

kan damarları enflamasyonu (vaskülit) dokulara ki oksijen bir sinir yaralanmasına izole neden olabilir, cilt, veya iç organ. Kan damarları dönüş oksijen akciğerlere dokulardan kan tüketilmiş olduğunu beden ve damarların dokulara oksijen zengini kana geçmesini arterlerde oluşan. Vaskülit çeşitli kan damarlarının duvarlarına zarar ile inflamasyonu ile karakterize. Hasar blokları damarları aracılığıyla kan dolaşımını ve neden bu gemiler tarafından oksijen birlikte verilir dokulara zarar.

akciğer zarı iltihabı (plörit) ve kalp (perikardit) keskin bir göğüs ağrısına neden olabilir. Göğüs ağrısı öksürük ile ağırlaştırılmış, derin nefes alma, ve vücut pozisyonu bazı değişiklikler. Kalp kası kendini nadiren iltihaplı olabilir (kardit). Aynı zamanda SLE genç kadınların kalp anlamlı derecede artmış riskli koroner arter hastalığına bağlı saldırılar olduğu gösterilmiştir.

SLE'de Böbrek iltihabı idrara protein kaçağı neden olabilir, sıvı retansiyonu, yüksek tansiyon, ve hatta böbrek yetmezliği. Bu daha da yorgunluğa yol açabilir ve bacaklar ve ayaklarda şişme. böbrek yetmezliği ile, makineleri bir süreç olarak adlandırılan diyaliz biriken atık maddelerin kan temizlemek için gerekli olan.

Beyin tutulumu kişilik değişikliklerine neden olabilir, düşünce bozuklukları (psikoz), nöbet, ve hatta koma. sinirlerin zarar görmesi uyuşukluk neden olabilir, karıncalanma, dahil vücut parçaları ya da ekstremite ve güçsüzlük. Beyin tutulumu olarak lupus serebrit denir.

SLE deneyim saç dökülmesi olan birçok kişi (kellik). Sık sık, Bu onların hastalık aktivitesinde artış ile aynı anda gerçekleşir. Saç dökülmesi yamalı olabilir veya yaygın ve saç inceltme gibi daha fazla gibi görünüyor.

SLE'li Bazı insanlar Raynaud fenomeni var. Bu durumda, kan akımı parmakları ve / veya ayak parmaklarında soğuğa maruz kalan başkaları olur, blanching neden, beyazımsı ve / veya mavimsi renk değişikliği, ağrı ve uyuşma ortaya el ve ayak parmaklarında.