Tıp


Ne ortak aspirasyonudur?

Ortak aspirasyon steril iğne ve şırınga eklem sıvı akıtmak için kullanılan mademki bir işlemdir. Eklem aspirasyon tipik bir ofis prosedürü olarak veya hastanede yatan hastaların başucunda yapılır. Eklem aspirasyon tıbbi olarak arthrocentesis denir.

Ne ortak aspirasyon amacı nedir?

Eklem aspirasyon laboratuvarda muayene için eklem sıvısı elde etmek için kullanılır. eklem sıvısı analizi eklem şişmesi veya artrit nedenlerini tanımlamak için yardımcı olabilir, enfeksiyon gibi, gut, ve romatoid hastalık. Eklem sıvısı beyaz hücre sayısı için test edilebilir, kristalleri, protein, glikoz, yanı sıra enfeksiyon tespit kültürlü. Bu laboratuvar parametrelerin her biri artrit belli bir formunun neden belirlenmesinde yararlı olabilir.

Eklem aspirasyon da eklem şişlik ve ağrı giderici yararlı olabilir. Ayrıca içinde ortak için yıkıcı olabilir enzimlerin kaynakları beyaz kan hücrelerinin kaldırabilirsiniz iltihaplı eklem sıvısı giderimi. Bazen, kortizon ilaçları hızla ve eklem iltihabı azaltmak için daha semptomları azaltmak amacıyla ortak aspirasyon sırasında eklem içine enjekte edilir.

Nasıl ortak aspirasyon yapılır?

eklem üzerindeki deri bir sıvı ile sterilize, genellikle iyot çözeltisi (Betadin). Lokal anestezik ortak alanında kullanılır; enjeksiyonu ya göre, Topikal sıvı donma, ya da her ikisi. ekli bir şırınga ile bir iğne bir sıvı geri emilir eklem içinde eklenir (aspire) enjektöre. belirli koşullar için, doktor da sıvı çıkarılmasından sonra eklem içine ilaç enjekte edecek. Iğne sonra veya Band-Aid ve kaldırılır giriş noktası üzerinde uygulanan pansuman.

Ne ortak aspirasyon komplikasyonları vardır?

eklem aspirasyon komplikasyonları nadirdir. Olası komplikasyonlar morarma yerel içerir, Eklem içine küçük kanamalar, ve deride pigment kaybı o iğne ile girildi. eklem aspirasyon nadir fakat ciddi bir komplikasyondur eklem enfeksiyondur (septik artrit).

Kortizon ile ilgili ilaçlar ise (kortikosteroidler) eklem içine enjekte edilir, ek nadir komplikasyonlar kristallenme ilaç sonucunda eklemde iltihap dahil, büzülme (atrofi) enjeksiyon yerinde deri pigment veya kayıp, kan şekeri artışı (diabetes mellitus kötüleşmesi), ve başka vücutta önceden var olan enfeksiyonun alevlenmesi. kortikosteroidler ile çoklu enjeksiyon çok sık verilirse, sistemik yan etkileri oluşturmak mümkündür (vücuda yan etkileri), kilo alma gibi, kabarık yüz ve gövde, ve morarma kolay.