Tıp


Ne eklem protezi operasyonlarında olur?

Eklem protezi ameliyatı ile tahrip ortak yerini tutan yapay eklem. diz ya da kalça protezi ameliyatlarında, yapay eklem metal ve plastik yapilmis. el eklem replasmanı durumunda, yeni ortak en yaygın tendon bir bölümü gibi silikon kauçuk ya da hastanın kendi dokusu oluşur.

Eklem protezi ameliyatı, Ayrıca artroplastisi olarak bilinen, çok yaygın. Her yıl, ortopedik cerrahlar ABD'nin ortak değiştirme ameliyatları binlerce gerçekleştirmek. (Bu işlemlerin çoğu kalça ve diz gibi büyük ağırlık taşıyan eklemler üzerinde gerçekleştirilmiştir.) el Ortak protezi ameliyatı genellikle elin küçük eklemleri tutan, şiddetli artrit tedavisinde kullanılır.

Kalça ve diz yürüme sürekli stres almak, koşu, aktivite spor, veya yaralanma ve daha yaygın kıkırdak giyen etkilenir (dejeneratif artrit) el eklemlerinde daha. Ancak, el eklemleri günlük kullanım deneyimi stres yapmak, ve el eklemlerinde küçük olduğundan, Bu küçük bir yüzey alanı üzerinde yoğunlaşmıştır gerilmeler. alan yüzey stresin yüksek oran yılda giymek için düz eklem kıkırdağı neden olabilir. kıkırdak soysuzlar gibi, Altta yatan kemik maruz olur. Zaman bozulan eklem hareket, kemik üzerine kemik losyonları ağrıya neden, şişme, hareket sınırlayıcı, ve sık sık bir taşlama veya haşhaş hissi neden. Ayrıca, eklem sık sık el ve bilek küçük eklemleri etkiler astar dokuların iltihabı neden olur artrit formları eklem hasarının neden. Örnekler artrit ve psoriatik artrit romatoid dahil.