Tıp


Ne belirtiler, el ve el bileği artrit belirtileri vardır?

ellerin artrit en sık görülen belirtiler ağrı dahil, sertlik, ve eklemler üzerinde şişlik. ortak taşındığında Ağrı genellikle bozulur. Dahası, eklem hareket sıklıkla ağrı ve eklem kontraktürleri nedeniyle kısıtlıdır. Semptomları, günlük yaşam aktiviteleri ipe ayakkabılar dahil zorluk yol açabilir, düğmeleri düğmelerini, açılış kavanozlar, veya kilit kilit bir dönüm.

el artrit fiziksel belirtileri eklem görünümü değişiklikleri içerir. En sık dejeneratif artrit etkilenen eklemlerde parmak ucunda olanlardır. Şişme ve darbelere, veya düğümleri, tırnak tabanının alanda küçük eklemler de oluşabilir. Bu çarpma ve Heberden düğümleri denir son derece ağrılı olabilir. kemik Spurs ile başparmak tabanındaki eklemi de şişmiş olabilir ve ağrı ve şekil bozukluğu nedeni. Eklem hasarının da birlikte parmak kıstırma ve zorla sürükleyici şiddetli ağrıya yol açar. Eklem hareket kısıtlılığı da kavrama yeteneğini azaltabilir.

Bilek artrit bilek hareketi ya da kavrama ve kaldırma ile ağrıya neden olabilir. hareket Bilek aralığı sık artrit ile sınırlıdır. bilek bir splint ile stabilize olduğunda Hastalar tipik olarak rahatlama deneyimi.

Romatoid artrit sıklıkla şişliğe neden olur, ağrı, bilek ve sertlik, ortasında küçük eklemler gibi ve parmak dibinde. Bu hastalık sıklıkla el deformite. Doku romatoid nodüller el ve el bileği eklemleri üzerinde oluşabilir denilen yumrular. parmak ve başparmak eklemler deforme olabilir ve sözleşmeli destekleyen bağ imha tarafından, kavrama ve çimdikleme hareketleri mümkün değildir ki.

Nasıl değerlendirilir el eklem bozuklukları olan hastalarda uygulanır?

el eklem problemlerinin tanı tipik belirtileri değerlendiren içerir, muayene, ve eklemlerin röntgen görünüm. Kan testleri de bazen değerlendirme sürecine yardımcı olur. önemli eklem yıkımı ve / veya deformitesi mevcut olduğunda Ortak değiştirme ameliyatı bir tedavi seçeneği haline.