Tıp


Ellerini ve bileklerini farklı eklemlerde cerrahi seçenekler

El eklem protezi ameliyatı seçeneklerine göre farklılık belirli ortak(ile) ilgili.

1. DIP eklem (En yakın parmak ucu ile ortak): Bu ortak eklem replasmanı için iyi bir aday değil. Kemikleri ve çok küçük ve çok iyi implant tutmayın. Bu eklem ileri artrit için en iyi tedavi seçeneği füzyon. El fonksiyonu sadece çok az bir füzyon işlem sonrası bu eklem hareket eksikliği tehlikeye, ağrı rahatladım ise.

2. PIP eklem (parmak ucundan ikinci ortak): Eklem replasmanı yaygın eklem PIP yapılır. El fonksiyonu, özellikle iktidarı ele, Bu ortak füzyonu engellenmemelidir olabilir. onlar en güç kavramak için önemli olduğu gibi küçük ve yüzük parmakları eklem replasmanı için en iyi adaylardır. Işaret parmağı bir PIP eklem yenilenmesi için iyi bir aday değil, o nesnelerin anahtarı çevirmek ve ince manipülasyon gibi hareketleri eşlik yana güçler dayanmak gerektiği gibi. Bu güçleri ve eklem implantı üzerinde aşırı strese neden erken implant kırılmasına yol açabilir.

sahte sayısız olmuştur (protez) eklem replasmanı PIP için tasarlanmış eklem, ama sadece bir zaman test durdu. Sadece nonexperimental PIP eklem replasmanı silikon interpozisyonel artroplasti olduğunu. Bu eklem silikon kauçuk yapılır ve esnek bir orta menteşe ve ucunda kaynaklanıyor hangi eklemek kemik şaftı içine, istikrarın sağlanması. En sık kullanılan silikon implantların ortak Swanson implant ve implant Sutter denir.

PIP eklem replasmanı ile iyi sonuçlar romatoid artrit ve hasta olan yaşlı, alt faaliyet hastalar.

3. MCP eklem (parmak üçüncü ortak): Osteoartrit nadiren MCP eklemleri etkiler. Bu eklemde eklem replasmanı için en sık ihtiyaç romatoid artrit yok edilmesi. MCP eklem Silikon eklem replasmanı ve 1960'lardan beri kullanılmaktadır mükemmel uzun vadeli sonuçlar üretmiştir.

4. Başparmak eklemi bazal (Burada parmak bilek karşılar): Bu ortak çok yüksek maruz normal faaliyetleri ile gerilmeler. Kuvvetler çarpılır başparmak ucunda hissettim 12 başparmak baz onların etkisi kez, böylece bu ortak giymek predispozan. Bu eklem Artrit çok yaygındır, özellikle kadınlarda, ve sıklıkla eklem replasmanı gerektirir. Bu ortak silikon değiştirme girişimleri yetmezliği ve kemik yıkım implant nedeniyle umduğu kadar başarılı olmamıştır. Böylece, başparmak tabanı için en sık görülen eklem değiştirme işlemi doğal malzeme ile yapılır. Prosedür bağ rekonstrüksiyonu-tendon interpozisyonu prosedür denir (ASYE). Bu prosedür başparmak stabilize etmek ve yeniden su yüzüne hastanın kendi tendon kullandığı ortak. ASYE istikrar ve ağrı rahatlama sağlar. Uzun dönem sonuçlarının mükemmel olmuştur. Bu da tendon rulo ya da adı olmuştur “hamsi” prosedürü tendon çünkü yeni ortak yastık forma kıvrılmış.

5. El bileği eklemi: bilek artriti olan hastaların çoğu iyi eklemi cerrahi ortak temizlik ya da füzyon ile değil tedavi edilir. Piyasadaki çoğu bilek eklem protezleri halen araştırma ve osteoartrit veya romatoid artrit ile son derece düşük aktiviteli hastalarda kullanımı içindir.

Özet

El ve el bileği Artrit birçok cerrahi dışı ve cerrahi tedavi seçenekleri ile çok yaygın ve karmaşık bir sorun. karar verme alternatif birincil doktor beceri gerektiren en iyisi, artrit uzman (romatolog), ve / veya ortopedik cerrah.