Tıp


Ne artroskopi olan?

Artroskopi hangi bir eklemin iç yapısı tanı ve / veya tedavi bir tüp gibi görüntüleme cihazında incelenmiş bir cerrahi işlemdir bir artroskop denir. Artroskopi 1960'lı yıllarda popüler oldu ve şu anda tüm dünyada yaygındır. Tipik olarak, Bu ayar, bir ayaktan ortopedik cerrahlar tarafından yapılır. Ayaktan yapılan zaman ayarı, Hastalar genellikle işlem sonrası eve dönüş.

artroskopi tekniği artroskop ekleme içerir, optik fiberler ve mercekler içeren küçük bir tüp, Eklem içine deride küçük kesiler yoluyla incelenmesi gereken. Artroskop bir video kamera ve eklem iç bağlı monitörde bir televizyon görülür. artroskop boyutu incelenmektedir ortak boyutu ile değişir. Örneğin, diz yaklaşık bir artroskop ile incelenmiştir 5 çapı milimetre. arthroscopes kadar küçük vardır 0.5 çapı milimetre bilek gibi küçük eklemleri incelemek.

prosedürleri artroskop ile ortak incelenmesi ek olarak yapılır ise, Bu artroskopik cerrahi denir. Bu moda yapılır prosedürler vardır. bir prosedür geleneksel cerrahi teknikler ile artroskopi yerine yapılabilir Eğer, genellikle daha az doku travması nedenleri, daha az acı sonuçları, ve daha hızlı bir iyileşme teşvik edebilir.

hastalıklar veya koşullar artroskopi sayılır Ne için?

Artroskopi tanı ve birçok enflamatuar olmayan tedavisinde yararlı olabilir, inflamatuar, ve artrit bulaşıcı türlerinin yanı sıra eklem içinde çeşitli yaralanmalar.

Enflamatuar olmayan dejeneratif artrit, veya osteoartrit, olarak aşınmış ve düzensiz kıkırdak artroskop kullanılarak görülebilir. Geçenlerde, izole kıkırdak için genç hastalarda aşınma, kıkırdak crevasses onarımı, kullanan “yapıştırmak” Bir hastanın kendi kıkırdak hücreleri hasat ve laboratuvarda yetiştirilen, bir artroskop kullanılarak yapıldı.

inflamatuar artrit olarak, romatoid artrit gibi, bazı hastalarda izole kronik eklem bazen iltihaplı eklem dokusunun artroskopik kaldırılması yararlanabilir şişme (sinovektomi). astar doku eklem (sinovyum) olabilir biyopsi olmak ve mikroskop altında incelenmesi inflamasyon nedenini belirlemek ve keşfetmek enfeksiyonları, tüberküloz gibi. Artroskopi sadece aspirasyon tarafından teşhis edilemeyen durumlarda daha fazla bilgi verebilir (bir iğne ile sıvı çekilerek) ve eklem sıvısı analizi.

hangi artroskopi sayılır Ortak eklem yaralanmaları kıkırdak gözyaşı içerir (menisküs gözyaşı), bağ suşları ve gözyaşları, dizkapağı altında ve kıkırdak bozulması (patella). Artroskopi yaygın ama diz ve omuz değerlendirilmesinde kullanılır ve ayrıca incelemek ve tedavi kullanılabilir koşullar bilek, ayak bilekleri, ve dirsekler.

Nihayet, gevşek dokuların, kemik ya da kıkırdak cips gibi, ya da yabancı madde, gibi bitki dikenler gibi, eklem içinde teslim olmak olduğunu artroskopi ile kaldırılabilir.