Tıp


Hemodiyaliz, böbrek yetmezliği için tedavi

Giriş hemodiyaliz için

Hemodiyaliz gelişmiş ve kalıcı böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemdir. 1960'lı yıllardan bu yana, hemodiyaliz ilk böbrek yetmezliği için pratik tedavi olunca, hemodiyaliz tedavisi daha etkin kılmak için nasıl ve yan etkileri en aza indirmek hakkında çok şey öğrendim. Son yıllarda, Daha kompakt ve daha basit diyaliz makineleri evde diyaliz giderek daha çekici yapmış.

Ama daha iyi usul ve donanımları bile, hemodiyaliz hala tüm sağlık ekibinden koordineli bir çaba gerektiren bir karmaşık ve uygunsuz terapi, senin nefroloji dahil, Diyaliz hemşiresi, diyaliz teknisyeni, diyetisyen, ve sosyal çalışmacı. sağlık bakım ekibinin en önemli üyelerinden olan size ve ailenize. Tedaviniz hakkında öğrenerek, Kendinizi mümkün olan en iyi sonuçları vermek için sağlık ekibi ile çalışabilir, ve bir tam yol açabilir, aktif bir yaşam.

Böbrekleriniz başarısız olduğunda

Sağlıklı böbrekler aşırı sıvı kaldırarak kan temiz, mineraller, ve atıklar. Onlar da sağlıklı kemiklerinizi güçlü tutmak hormonlar ve kan yapmak. Zaman böbrekler başarısız, zararlı atıklar vücudunuzda birikebilir, Kan basıncı yükselebilir, ve vücudun aşırı sıvı tutabilir ve yeterince kırmızı kan hücreleri. Bu durumda, Eğer başarısız böbreklerin çalışma yerine tedaviye ihtiyaç.

hemodiyaliz nasıl çalışır

hemodiyaliz olarak, kan akmasına izin verilir, Bir seferde birkaç gram, Bir filtre özel bu atıklar ve ekstra sıvı kaldırır aracılığıyla. Temiz kan, daha sonra vücudun geri döndü. zararlı atıklar ve ekstra tuz ve sıvı çıkarma kan basıncı kontrolü ve tutmak potasyum ve sodyum vücudunuzdaki gibi kimyasal denge sağlar.

Eğer hemodiyaliz tedavisi başlattığınızda yapmalısınız büyük ayarlamaları biri sıkı bir program aşağıdadır. Hastaların çoğu bir hafta boyunca bir klinikte bir diyaliz merkezi-üç kez gidip 3 -e doğru 5 veya daha fazla saat her ziyaret. Örneğin, Bir Pazartesi-Çarşamba-Cuma programı veya Salı-Perşembe-Cumartesi zamanında olabilir. Bir sabah seçmeniz istenebilir, öğleden sonra, veya akşam vardiya, Diyaliz ünitesinde durumu ve kapasitesine bağlı olarak. Senin diyaliz merkezi düzenli tedavi planlaması için seçenekleri açıklayacağız.

Araştırmacılar olmadığını kısa günlük oturumları keşfediyoruz, Hasta uyurken ya da uzun süren bir gecede yapıldı, daha atıkların giderilmesinde etkilidir. Yeni diyaliz makineleri bu alternatiflerin daha evde diyaliz ile pratik yapmak. Ancak Federal Hükümet henüz bir hafta en fazla üç kez hemodiyaliz ödemek için bir politika tesis edilmiş değil.

ülke çapında çeşitli merkezlerde nasıl evde kendi hemodiyaliz tedavileri gerçekleştirmek için insanların öğretmek. Bir aile üyesi veya arkadaş da eğitim almalıdır sizin yardımcı olacak, Bu genellikle en az sürer 4 -e doğru 6 hafta. Evde diyaliz Eğer diyaliz programda daha fazla esneklik verir. evde hemodiyaliz ile, Her oturum için süre ve haftada seans sayısı değişebilir, Bir diyaliz ünitesinde onları alacak gibi ama sen de sık sık kendinize diyaliz tedavileri vererek düzenli olarak sürdürmek gerekir.