Tıp


Ne işaret ve zehirli sarmaşık döküntü belirtileri nelerdir?

Belirti ve bulgular bireysel duyarlılık yanı sıra maruziyet şiddeti hem de ilişkilidir. insanların yarısından zehirli sarmaşık duyarlı ve birlikte karakteristik döküntü geliştirerek tepki gösterir, hakkında 10%-15% nüfusun son derece hassas ve çok hafif maruz kaldıktan sonra özellikle şiddetli belirtiler veya semptomlar geliştirmek olabilir.

Zehirli sarmaşık döküntü genellikle maruz kaldıktan sonra bir iki gün başlar, iletişim ve başlangıcı arasındaki gecikme uzun olabilir ama, kadar birkaç gün. Bu karışıklığa maruz gerçekleşti nerede üzerinden yol açabilir. döküntünün ilk işaretleri kırmızı çizgileri kıvrık, kaşıntılı diken veya kabarcık. Bu günlerce görünmeye devam, Hatta en çok iki üç hafta absorbe urushiols yavaş bir reaksiyon nedeniyle ve bağlı reçine bir noktada cilt dokundu ne kadar. Bu döküntü gibi sanki görünmek yapar “yayma,” kabarcıklar içinde sıvı alerjik reaksiyon sadece bir parçası olmasına rağmen ve hiçbir kimyasal veya bakteri içerir. Ayrıca o hala giysileri zehirli sarmaşık olabilir ve görünür kılan ve / veya hayvan üzerinde. Bu teorik olarak mümkün olsa da, bunlar genellikle hiçbir iyileşme elde yıkanması tekrarlanan.

Nadir durumlarda, gözde, havayolu, ve yanma bitkilerden dumanına maruz kalması durumunda akciğerler etkilenebilir.

Zehirli sarmaşık bulaşıcı değildir, ne başkasına ne de başka bir vücudun bir kısmından bir kişi arasında.

Birçok referanslar, hayvanların zehirli sarmaşık reçine taşıyabilir vurgulamak. Bu doğruysa hiç şüphe yok, ama onun pratik önemi sınırlı olabilir. zehirli sarmaşıktan ilk işareti, sonunda, genellikle deride döküntü bir eğri çizgi. Köpeğinizin kavisli bir çizgi şeklinde sürece, senin zehirli sarmaşık fazla bir kök veya cilt karşı sürükledi yaprak gelmiş muhtemelen, değil adresinin pet.