Tıp


Asperger sendromu nedir?

Asperger sendromu, Ayrıca, Asperger bozukluğu ya da Asperger sendromu olarak bilinen bir kişinin davranışları üzerindeki etkileri nörogelişimsel bozuklukların bir grup biridir, dil ve iletişim kullanımı, ve sosyal etkileşimlerin desen. Asperger bozukluğu otizm spektrum bozuklukları biri olarak karakterize (aynı zamanda otistik bozukluk vardır, Sağ bozukluğu, çocukluğun dezintegratif bozukluğu, ve yaygın aksi belirtilmediği gelişimsel bozukluk-değil [YGB-BTA]), Asperger sendromu daha hafif olması için kabul edilse de, veya daha yüksek işlevsellik, Bu spektrum aralığında. Asperger sendromu ayrı bir klinik antite olarak kabul edilmesi gerekip gerekmediğini ya da sadece bazı tartışmalar hala var otizm yüksek işleyen formu temsil eder. Asperger sendromu olan kişiler ancak ortalamanın üzerinde zekası normal olan tipik sosyal etkileşimler ile zorluk ve sıklıkla yaygın olan, özel konularda emici ilgi.

Asperger sendromu Dr adlandırılmıştır. Hans Asperger, Avusturyalı bir çocuk doktoru, kim birinci koşul tarif 1944. Dr. Asperger gösterdi dört erkek açıklanan “empati eksikliği, küçük yetenek arkadaşlıklar kurma, tek taraflı konuşma, özel bir ilgi yoğun emme, ve sakar hareketleri.” kendi obsesif çıkarları ve belli konularda bilgi nedeniyle, o erkek olarak adlandırdığı “küçük profesör.” Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) Zihinsel Bozukluklar-IV Tanısal ve Sayımsal Elkitabı belirli bir varlık olarak Asperger bozukluğu tanınan ve yayınlanan tanı kriterleri (DSM-IV) içinde 1994. En son, anlamlı sonra müzakere APA tavsiye “subsuming” Asperger Bozukluğu Otizm Spektrum Bozuklukları içine sonraki sürümü için DSM-V, Ancak bu karar ile ilgili önemli akademik tartışma konusu olmuştur, ve bu baskı onaylanması ve kadar yayınlanan beklenmiyor beri 2013, konuda daha fazla tartışmalar olacak.

Bugün, Bu alanda birçok uzman özel hediyeler ve Asperger sendromunun olumlu yönleri stres ve farklı bir temsil düşünün, ama mutlaka kusurlu değil, düşünce tarzı. Asperger sendromu olan kişilerin Olumlu özellikleri birçok meslekte yararlı olarak tarif edilmiş ve yer:

* artan yeteneği ayrıntılara odaklanmak için,

* kapasite başkaları tarafından sallandı olmadan belirli çıkarları sebat’ görüşleri,

* yeteneğini bağımsız çalışma,

* başkaları tarafından kaçırılmış olabilir desen tanıma,

* yoğunluk, ve

* düşünme özgün bir biçimde.

Dr. Temple Grandin, ünlü bir mühendis, yazar, ve Asperger bozukluğu muzdarip profesörü onun durumu, profesyonel iş hayatına bir varlık olmuştur inanıyor.

Asperger sendromu tanısı doğrudan test ve gözlem bireyin olmadan mümkün olmasa da, bazı yazarlar tarafından ileri sürülmüştür birçok başarılı tarihsel figürler Asperger sendromu vardı olabilir ki, Mozart dahil, Albert Einstein, Benjamin Franklin, Thomas Jefferson, ve Marie Curie. Tabii ki, Asperger sendromu olan tarihi figürler kesin tanısı mümkün değildir, ve aynı zamanda entelektüel Üstün Yeteneklilik nedeniyle ve hatta dikkat eksikliği bozukluğu oluşabilir Asperger sendromu olan kişiler tarafından sergilenen özellikleri birçok (ADD).