Tıp


Ne asbest liflerinin tipleri?

liflerin iki ana gruba ayrılır, amfibol ve krizotil lifler. Krizotil (beyaz asbest), olarak da adlandırılır “Serpentin” lifler, Uzun ve kıvrık. Amfibol, uzun düz lifler (aktinolit dahil, amosit, anthrophyllite, crocidolite, ve tremolit) ihtimali daha yüksektir akciğer zarının kansere neden olan (mezotelyoma) ve akciğer zarının skar (plevral fibrozis). liflerin Ya grup akciğer hastalığına neden olabilir, asbest gibi.

asbest ile ilişkili akciğer kanseri gelişme riski elyaf türleri arasında değişmektedir. hasta gruplarının çalışmaları krizotil lifler göstermek maruz riski sadece ılımlı bir artış. Öte yandan, pozlama lifler her iki tip lifleri veya amfibol iki kat akciğer kanseri riskini artırıyor. Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi rağmen (OSHA) asbeste maruz kalma için bir standart var (0.2 hava lifler / mililitre), ne maruz kalmanın güvenli bir düzeyi oluşturmaktadır üzerinde tartışmalar vardır. Bazı asbest ile ilişkili hastalık olduğuna inanıyorum iken bir “eşik fenomen,” hangi meydana hastalık için poz belirli bir düzeyde gerektirir, Başkaları asbest güvenli bir seviyede olduğuna inanıyoruz.

en binalarda, asbest hava olmaz. Ancak, zarar görmüş veya bozulmuş asbest neden olabilir yüzeyler solunabilir olmak. Yüksek konsantrasyonlarda kesim sonrası ortaya çıkabilir, yakın, veya asbest remodeling- malzemeler içeren.

asbest maruziyeti azaltmak ya kaldırılması veya asbest içeren malzemeler sızdırmazlığı içerir. asbest kaldırmak için Deneyimsiz girişimleri liflerin tehlikeli düzeylere açıklaması olabilir.

lif boyutu ne asbest ile ilişkili akciğer hastalığı ile ne ilgisi var?

onların şekil ve boyutuna bağlı olarak, akciğer farklı alanlarında asbest lifleri mevduat. Lifler daha az 3 akciğer dokusu içine mm kolayca taşımak ve akciğer çevreleyen astar (plevral). Uzun elyaflı, daha fazla 5 mm (1/5 inç), tamamen çöpçü hücreler tarafından bozuldu olamaz (makrofajlar) ve akciğer dokusunda kalır. Bu asbest lifleri inflamasyona neden olabilir. Maddelerin akciğerlere zarar sonra yabancı asbest malzeme tepki inflamasyon hücreleri tarafından yayımlanan. akciğer dokusunda bu uzun elyaflı ve çıkan inflamasyonun sebat kanser oluşum sürecini başlatmak gibi görünüyor.

inflamasyon ve doku hasarı asbest lifleri çevresinde olduğu gibi devam ediyor, çıkan yara minik hava kesesi ve daha büyük hava yollarına küçük hava yollarında gelen uzatabilirsiniz (alveoller) solunum yollarının sonunda. onlar plak nerede bu liflerin bazı akciğer yüzeyine taşıyabilirsiniz (yaralı doku beyaz-gri bölgeler) akciğer dokusunda astar (plevral). asbest ciddi vakalarda, Her iki akciğer ve astar doku skar oluşabilir.