Tıp


Ne neden asit?

asit en yaygın nedeni ilerlemiş karaciğer hastalığı veya karaciğer sirozu olup. Yaklaşık olarak 80% asit durumlarda siroza bağlı olduğu düşünülmektedir. asit gelişim mekanizması tam tam olarak bilinmemesine rağmen,, en teorileri portal hipertansiyon önermek (karaciğer kan akımı artmış basınç) başlıca tetikleyicisi olarak. Temel prensip, vücudun başka yerlerinde basınç dengesizliğine dolaşımı içine arasında nedeniyle ödem oluşumuna benzer (Yüksek basınç sistemi) ve dış, Bu durumda, karın boşluğu (alçak basınç alanı). albümin, portal kan basıncı ve azalma artış (Kanda taşınan bir protein) basınç farkı oluşturan ve karın asit içinde sonuçlanır sorumlu olabilir.

asit katkıda bulunabilir Diğer faktörler su ve tuz tutulması vardır. Dolaşımdaki kan hacmi kandan bazı hacmi tükenebilir asit oluşumu olarak böbreklerde sensörleri tarafından algılanan düşük olabilir. Bu hacim kaybı telafi etmek için daha fazla tuz ve su tekrar emmek için böbrekler sinyalleri.

artan basınç gradienti ile ilgili asit diğer bazı nedenleri konjestif kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği gelişmiş vücutta sıvı jeneralize tutma bağlıdır.

Nadir vakalarda, portal sistemi artmış basınç portal damar iç veya dış tıkanıklığı neden olabilir, siroz olmadan portal hipertansiyon sonucu. Bunun örnekleri bir kitle olabilir (veya tümör) normal akışını engelleyen portal damar içinde karın boşluğuna veya kan pıhtısı oluşumu içinden portal damarlar üzerinde baskı ve damar içinde basınç artması (örneğin, Budd-Chiari sendromu).

da vardır kanserlerin sonucu oluşumu asit, denilen malign asit. asit Bu tip genellikle karın boşluğunda organların ileri kanserlerinin belirtileri olduğunu, gibi, kolon kanseri, Pankreas kanseri, mide kanseri, meme kanseri, lenfoma, Akciğer kanseri, ya da yumurtalık kanseri.

Pankreatik asit kronik olan kişilerde görülebilir (uzun soluklu) pankreatit veya pankreas iltihabı. Kronik pankreatitin en sık nedeni uzun süreli alkol kötüye. Pankreatik asit da akut pankreatit ile de pankreas travması olarak neden olabilir.