Tıp


Talasemi ile yaşamak

Sağkalım ve yaşam kalitesi şimdi çok daha iyi talasemi orta ya da şiddetli olan kişiler için. Bunun nedeni:

* Daha fazla kişi şu anda kan nakli elde edebiliyoruz.

* Kan taraması kan transfüzyonu gelen enfeksiyonların sayısını azalttı. Ayrıca, enfeksiyonların diğer çeşit tedaviler düzeldi.

* Yeni demir şelasyon tedavisi, bazı insanlar için daha kolay olduğunu mevcuttur.

* Bazı insanlar, kan ve kemik iliği kök hücre nakli ile tedavi edilmiştir.

talasemi ile yaşamak çok zor olabilir, ama birkaç yaklaşımlar sizi baş yardımcı olabilir.

sizin tedavi planı takip

Önemli Doktorunuz verir tedavi planını takip etmek. o kadar kan transfüzyonu alın ya da o önerir.

senin demir şelasyon ilaçları alın. thalassemias ile insanlar arasında ölümlerin en büyük nedeni kalp hastalığı demir yüklenmesi neden olduğu olduğu için önemlidir. Demir birikimini kalbin zarar verebilir, karaciğer, ve diğer organlarda. demir şelasyon tedavisi zaman alabilir rağmen ve hafif ağrılı olabilir, önemli olduğunu size ilacı durma's.

Birkaç şelasyon tedavileri şimdi mevcuttur, enjeksiyonlar ve hapları dahil. Doktorunuz size konuşacağım hangi tedavinin sizin için en.

Doktorunuz bunları reçete ise folik asit takviyesi. Folik asit, sağlıklı kırmızı kan hücreleri oluşturmak yardımcı olan bir B vitamini olan.

sürekli tıbbi bakım almak

Önemli olan sizin planlanan tıbbi randevu almak ve herhangi testler doktorunuzun tavsiye almak's.

Bu testler içerebilir:

* Aylık tam kan sayımı, ve kan demir seviyeleri her testleri 3 ay

* Kalp fonksiyonu için Yıllık testler, karaciğer fonksiyon, ve viral enfeksiyon (örneğin, hepatit B ve hepatit C ve HIV)

* Yıllık testler karaciğer demir birikimini kontrol etmek için

* Yıllık görme ve işitme testleri

* Emin kan transfüzyonu yapmak için düzenli kontrolleri çalışıyoruz

* Ihtiyaç duyulan diğer testler (akciğer fonksiyon testleri gibi, genetik testler, Bir kök hücre nakli olarak denetler ve testleri olası donör karşı dokular uygun)

büyüme ve gelişimini izlemek yıllık kontrolleri almanız gerekir thalassemias olan çocuklar. Sağlık kontrolü fiziksel bir sınavı içermektedir, bir boy ve kilo kontrol dahil, ve gerekli testleri.

sağlıklı kalmak için tedbirleri almak

Adımlar atılması mümkün olduğunca sağlıklı kalmak için. Sağlıklı bir beslenme planı uygulayın. demir alma konusunda doktorunuzun talimatlarına uyun takviyeleri.

gibi aşılar alın gerekli, Özellikle eğer dalak yaşadım kaldırıldı. Sen gribi için aşı gerekebilir, zatürree, Hepatit B, ve menenjit. Doktorunuz hangi aşıları ihtiyacınız söyleyebilirim.

Watch enfeksiyon belirtileri için (ateş gibi) ve almak adımlar enfeksiyon alma şansınız düşük. Bu, dalak yaşadım eğer özellikle önemlidir kaldırıldı.

* Ellerinizi sık sık yıkayın.

* Soğuk algınlığı ve grip mevsimi boyunca kalabalıklar kaçının.

* Mümkün olduğunca temiz kan transfüzyonları site çevresindeki deri tutun.

* Ateş gelişirse doktorunuza başvurunuz..

yardım isteyin ve destek

Bir destek grubuna katılmak, sizin veya çocuğunuzun Sahip eğer talasemi ile baş yardımcı olabilir. Aynı sorunları yaşayan başkalarına Talking nasıl onlarla başa görüyor yardımcı olabilir. yerel bir destek grubu bulmak için, temas Cooley's Anemi Vakfı.