Tıp


Nedir “karaciğer noktalar” veya “Yaşlılık lekeleri”?

“Karaciğer lekeleri” veya “Yaşlılık lekeleri” koyu lekeler erişkinlerde görülen yaygın isimleri, elleri arkasında sıkça üzerinde. Terim “karaciğer spot” aslında bir yanlış isim bu noktalar karaciğer sorunları veya karaciğer hastalığı kaynaklanmaz beri. çilleri yok iken zamanla ortaya eğilimindedir, kendilerine yaşlılık belirtisi değildir. Yerine, genellikle güneşe maruz kalan bölgelerinde ortaya, daha çok genetik bir eğilim onları geliştirmek zorunda insanlar. Bu yüzden, Onlar hiçbir şekilde yaş tamamen bir fonksiyonu vardır.

Bu lekeler genellikle eski yetişkinlerin deride güneş maruziyeti öyküsü olan görülme sadece lentigo tipi çiller vardır.

Bazen, Bu lentigo tipi çiller da artırdı var yaşlılar, kahverengi, kabuklu lezyonlar ya da aynı alanların etrafında seboreik keratoz olarak adlandırılan. Seboreik keratoz da benign (malign değil) deri büyümeleri. Bazı hastalar bu büyümeler çağrı “kıskaç” veya “Pirinç Krispies.” Onlar çoğunlukla kahverengi orta olmasına rağmen, Bu renk her yere ışık tan siyaha kadar değişen farklı olabilir. Farklı boyutlarda ortaya, çok, her yerde bir kıl payı kadar değişen (ya da santimetre) bir inç için (2.5 cm) çapında. Tipik olarak, Bu büyümeler bir kalem büyüklüğünde silgi veya biraz daha büyük çevrede. Bazı keratoz ve düz bir lentigo olarak başlar yavaş yavaş bir seboreik keratoz form ve kalınlaştırmak yükseltmek.

seboreik keratoz sahte özelliği kendi balmumu gibi bir, sıkışmış-on, bakmak yağlı. onlar ya da cilde yapıştırılan edilmiş gibi cilt üzerinde düştü eritilmiş kahverengi mum bir dab gibi görünebilir Bakmak. Seboreik keratoz çiller aynı bölgelerde oluşabilir. Seboreik keratoz güneş alanlarında da poz daha sık görülür, ama onlar da güneş korumalı alanlarda oluşabilir. onlar ilk belirdiğinde, büyümeleri genellikle küçük kaba diken diken olarak bir defada bir başlar. Sonunda, onlar kalınlaşabilir ve geliştirmek bir kaba, siğilli yüzey.

yaş Seboreik keratoz oldukça yaygındır özellikle sonra 40. Hemen hemen herkes sonunda yaşamları boyunca en az birkaç seboreik keratoz gelişebilir. Bazen olarak adlandırılır “yaşlılık kıskaç.”