Tıp


Ne amyotrofik lateral skleroz olduğunu?

Amyotrofik lateral skleroz (AS), bazen Lou Gehrig hastalığı olarak adlandırılır, bir hızla ilerleyen, sinir hücreleri saldırıları her zaman ölümcül nörolojik hastalık (nöronlar) istemli kasların kontrolünden sorumlu. Hastalık bozuklukları motor nöron hastalığı olarak bilinen bir gruba ait, hangi kademeli dejenerasyon ve motor nöronların ölümü ile karakterizedir.

Motor nöron sinir hücresi beyin bulunmaktadır, beyin sapı, olarak sinir sistemi ve vücudun istemli kasları arasındaki hayati iletişim bağlantıları birimleri kontrol hizmet ve omurilik. beyindeki motor nöronların Mesajlar (denilen üst motor nöron) motor nöron omurilik iletilir (denilen alt motor nöron) kaslar belirli ve onları doğru. ALS yılında, Hem üst motor nöron ve alt motor nöronların dejenere ya da öl, kas mesaj göndermek durdurması. işlevini yapamaz, kasları yavaş yavaş zayıflatmak, yıpranmak (atrofi), ve seğirme (fasikülasyon). Sonunda, beyin yeteneği başlatmak ve istemli hareketleri kontrol kaybolur.

ALS özür geniş bir zayıflık nedenleri (Bak başlıklı bölümü “Belirtileri nelerdir?”). Sonunda, gönüllü kontrol altında tüm kasları etkilenir, Hastaların kendi gücü ve yeteneğini silah taşımak için kaybetmek, bacaklar, ve vücut. Zaman diyafram kasları ve göğüs duvarı başarısız, Hastaların yeteneği solunum desteği olmadan nefes kaybetmek. solunum yetmezliğine ALS ile Çoğu insan, genellikle içinde 3 -e doğru 5 semptomların başlangıcından yıl. Ancak, hakkında 10 ALS hastalarının yüzde hayatta 10 veya daha fazla yıl.

Hastalık genellikle bir kişinin akıl ve zeka zarar olmamasına rağmen, birkaç yeni çalışmalar, bazı ALS hastalarında depresyon ve karar verme ve hafıza ile ilgili sorunlar gibi bilişsel işlevlerdeki değişiklikler olabileceğini düşündürmektedir.

a Person's Yetenek To See Etkilemez AS, koku, tat, duymak, ya da tanımak touch. Hastalar genellikle göz kasları ve mesane ve barsak fonksiyonları kontrolünü sürdürmek, Hastalığın geç evrelerinde hastaların çoğunda edinmesini ve banyo yardım gerekir karşın.

Ne ALS belirtileri nelerdir? ( Amyotrofik lateral skleroz )

ALS başlangıcı böylece semptomlar sıklıkla göz ardı edilir ince olabilir. Erken belirtileri içerebilir:

* seğirmesi, kramp, kasların veya katılık;
* kas güçsüzlüğü bir kol veya bacak etkileyen;
* pelteleßmesi ve nazal konuşma; veya
* zorluk çiğneme veya yutma.

Bu genel şikayetleri sonra daha belirgin güçsüzlük veya ALS şüphelenmek için bir doktor neden olabilir atrofi haline.

vücut ALS erken belirtiler etkilenen parçalar hangi vücuttaki kas ilk hasar bağlı. Bazı durumlarda, belirtiler başlangıçta bir bacakların etkiler, Hastaların deneyim beceriksizlik yürüme veya koşma veya Onlar açma veya daha sık tökezleyen haber. onlar basit görevler böyle bir gömlek düğmelerini olarak el becerisi gerektiren zorluk Bazı hastalar ilk bir el veya kolda hastalığın etkilerini görebilmek, yazı, veya kilit kilit bir dönüm. Diğer hastalarda konuşma problemleri fark.

Ne olursa olsun vücut ilk hastalıktan etkilenen kısmının, vücudun diğer kısımlarına kas güçsüzlüğü ve atrofi yayılan hastalık ilerledikçe. hareketli Hastalarda var artan sorunlar, yutma (disfaji), ve konuşma veya kelimeleri şekillendirme (dizartri). üst motor nöron tutulumu belirtileri sıkı ve sert kasları dahil (spastisite) ve abartılı refleksler (hiperrefleksi) bir aşırı aktif gag refleks dahil. Anormal refleks sık Babinski's işareti olarak adlandırılan (büyük ayak yukarı ayak taban olarak belirli bir şekilde uyarılır uzanır) Ayrıca, üst motor nöron hasarı gösterir. alt motor nöron dejenerasyonu belirtileri kas güçsüzlüğü ve atrofi dahil, kas krampları, ve cilt altında görülebilir kas kısacık twitches (fasikülasyon).

Nasıl ALS tedavisi? ( Amyotrofik lateral skleroz )

ALS için henüz bir ilaç kemik HAS bulundu. However, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) hastalığın ilk ilaç tedavisi onayladı – riluzol (Rilutek). Riluzol glutamat serbest azaltarak motor nöronların hasarı azaltmak olduğuna inanılıyor. ALS hastaları Klinik çalışmalar riluzol birkaç ay sağkalımı uzatır gösterdi, Bu yutma güçlüğü ile ağırlıklı olarak. Ilaç da hastaya destek havalandırma ihtiyacı olan bir önceki zamanı uzatır. Riluzol zarar zaten motor nöronların için yapılması ters değildir, ve hastalar ilacı karaciğer hasarı ve diğer olası yan etkiler için izlenmesi gerekir. However, Bu biAncakastalığa özgü tedavi sunar ALS olabilir bir ilerleme gün yeni ilaçlar ya da ilaç kombinasyonları ile yavaşlatılabilir umut.

ALS Diğer tedaviler semptomları rahatlatmak ve hastaların yaşam kalitesini yükseltmek tasarlanmıştır. Bu destekleyici bakım en iyi sağlık profesyonellerinin multidisipliner ekipler tarafından hekimler gibi verilir; eczacılar; fiziksel, iş, ve konuşma terapisti; beslenme; sosyal hizmet uzmanları; ve ev bakım ve darülaceze hemşire. Çalışma hastalar ve bakıcılar ile, Bu takım tıbbi ve fizik tedavi bir bireyselleştirilmiş plan tasarlayabilir ve sağlamak özel ekipman olarak hasta koruma amaçlı mobil ve mümkün olduğu kadar rahat.

Hekimler yorgunluğu azaltmak için ilaçlar reçete, kas krampları kolaylığı, kontrol spastisite, ve aşırı tükürük ve balgam azaltmak. Ilaçlar da ağrılı hastalarda yardıma hazırdır, depresyon, uyku bozuklukları, ve kabızlık. Eczacılar ilaçların doğru kullanımı konusunda da tavsiyelerde bulunabilir ve ilaç etkileşimleri risklerini önlemek için hastanın reçete monitör.

Fizik tedavi ve özel ekipman hasta artırabilir’ Bağımsızlık ve Güvenlik ALS seyri boyunca. Nazik, gibi yürüme gibi düşük etkili aerobik egzersiz, yüzme, ve sabit bisiklet etkilenmemiş kaslar güçlendirebilir, damar sağlığını geliştirmek, ve hastalar yorgunluk ve depresyon mücadele. Hareket açıklığı ve germe egzersizleri ağrılı spastisite ve kısaltarak önleyebilir (kontraktürü) kasların. Fiziksel terapistler kasları overworking olmadan bu avantajları sağlamak egzersizleri tavsiye edebilir. Uğraşı terapisti rampaları gibi cihazlar önerebilirsiniz, parantezi, yürüyüşçüler, Hastaların enerji tasarrufu ve mobil kalır yardım tekerlekli sandalye.