Tıp


Ağız kanseri

Oral kanser kanserlerinin baş ve boyun kanserleri olarak adlandırılan bir grup parçasıdır. Ağız kanserinin ağız veya orofarenks her yerinde ortaya çıkabilir. Çoğu ağız kanserleri dilde başlar ve ağız kat. Hemen hemen tüm oral kanserlerin yassı hücrelerde başlar (skuamöz hücreler) Bu ağız yüzeyleri kapak, dil, ve dudaklar. Bu kanser skuamöz hücreli karsinom olarak adlandırılır.

Ne zaman ağız kanserinin yayılmasını (metastaz), genellikle lenf sistemi yoluyla seyahat. lenfatik sistem girmek Kanser hücreleri lenf tarafından birlikte yürütülmektedir, net, sulu sıvı. Kanser hücreleri genellikle ilk yakındaki lenf nodlarında boyun görünür.

Kanser hücreleri aynı zamanda boyun diğer bölümlerine yayılabilir, akciğerler, ve vücudun diğer bölümlerine. Bu durumda, yeni tümör primer tümör olarak anormal hücrelerin aynı tür olan. Örneğin, oral kanser akciğerlere yayılır eğer, Akciğer kanserli hücreleri aslında oral kanser hücresi. Hastalık metastatik ağız kanseri, not lung cancer. Bu oral kanser olarak ele alıdeğil akciğer kansericancer. Doktorlar bazen yeni tümör çağrı “uzak” veya metastatik hastalık.

Ağız Kanseri

* Ağız kanseri tütün neden olduğu (sigara ve çiğneme) ve alkol kullanımı.
* Bir oral kanser uyarıcısı olabilir iyileşmeyen ağızda yara.
* Biyopsi sonucu olup oral kavite gibi anormal alan kanser olduğunu bilmek yalnızca.
* Tedavi oral kanser konuma bağlıdır, boyut, tip, tümör ve kapsamı, yanı sıra yaş ve sağlık hasta.
* Cerrahi ağızda tümör çıkarmak için oral kanser hastaları için alışılmış tedavi.