Tıp


Tedavi Yöntemleri – Ağız Kanseri

Oral kanser tedavisinde cerrahi içerebilir, radyoterapi, veya kemoterapi. Bazı hastalarda tedavi bir arada var.

Cerrahi

Cerrahi ağızda tümör kaldırmak veya boğaz ağız kanseri için ortak bir tedavi yöntemidir. Bazen cerrah da boyun lenf nodlarının kaldırır. Ağız diğer doku ve boyun da kaldırılabilir. Hastalar radyoterapi ile cerrahi tek veya kombine olarak olabilir.

Radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi (Ayrıca radyoterapi denir) lokal tedavi türüdür. Bu tedavi alanında sadece hücreleri etkiler. Radyasyon tedavisi tek başına küçük tümörler veya ameliyat olamaz hastalar için kullanılan. Bu ameliyattan önce kanser hücrelerini öldürmek ve tümörü küçültmek kullanılabilir. Ayrıca cerrahi sonrası bölgede kalabileceğini kanser hücrelerini yok etmek için kullanılabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için antikanser ilaç kullanıyor. o ve kan dolaşımına girer, çünkü vücutta kanser hücrelerini etkileyebilir sistemik tedavi denir.

Kemoterapi genellikle enjeksiyon verilir. Bu hastanenin ayakta tedavi bölümünde verilebilir, doktor ofisinde, veya evde. Nadiren, hastanede kalmak gerekebilir.

Radyasyon terapisi kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınlar kullanır. Doktorlar ağız kanseri tedavisinde radyoterapi iki tür kullanımı:

* Dış radyasyon: Radyasyon bir makineden gelir. Hastalar hastane veya klinikte bir kez ya da günde iki kez gitmek, genellikle 5 birkaç hafta süreyle günde bir hafta.

* İç radyasyon (implant radyasyon): Radyasyon radyoaktif madde tohum yerleştirilir geliyor, iğneler, veya ince plastik tüpler doğrudan doku koymak. Hastanın hastanede kalır. Implantlar yerde birkaç gün boyunca. Genellikle hasta eve gitmeden önce kaldırılır.