Tıp


oral kanser tedavisinin yan etkileri

Çünkü tedavi çoğu zarar sağlıklı hücre ve dokuların, istenmeyen yan etkiler sıktır. Bu yan etkiler genellikle tümör ve tipi ve tedavinin ne ölçüde yerini bağlıdır. Yan etkiler her kişi için aynı olmayabilir, ve hatta bir seanstan kadar değişebilir sonraki.

Cerrahi

Bu operasyondan sonra iyileşmesi zaman alır, ve zaman yeniden elde etmek için gerekli her kişi için farklı. İlk birkaç gün rahatsız cerrahisi sonrası olabilir. Ancak, tıp genellikle ağrı kontrol edebilirsiniz. Ameliyattan önce, Eğer ağrı doktor veya hemşire ile plan görüşmeli. Ameliyattan sonra, Daha fazla ağrı ihtiyacınız varsa doktorunuza plan ayarlayabilirsiniz.

Bu yorgun ya da zayıf bir süre hissetmek yaygındır. Ayrıca, cerrahi yüzüne şişmeye dokuların neden olabilir. Bu şişlik genellikle Birkaç hafta içinde gider. Ancak, çıkarmadan lenf düğümleri bu uzun zaman sürer şişme yol açabilir.

Cerrahi ağızda herhangi bir kalıcı sorunlara neden olabilir küçük bir tümörü çıkarmak. Daha büyük bir tümör için, ancak, cerrah damak parçası çıkarabilir, dil, veya çene. Bu ameliyatı yeteneğinizi çiğnemek değişebilir, yutmak, ya da konuşmak. Ayrıca, Yüzünü farklı cerrahi sonrası görünebilir. Rekonstrüktif veya plastik cerrahi kemikleri veya ağız dokuları yeniden yapılabilir. (Görmek “İmar.”)

Radyasyon tedavisi

Neredeyse oral yan etkileri geliştirmek baş ve boyun bölgesine radyasyon tedavisi tüm hastalar. Bu yüzden önemli önce kanser tedavisi başlar iyi durumda ağız almak olduğunu. Kanser tedavisinde iki hafta önce bir diş hekimine görünce ağız zaman diş bittikten sonra iyileşecek verir başlar.

Radyasyon tedavisinin yan etkileri genellikle verilen radyasyon miktarına bağlıdır. ağızdaki bazı yan etkileri uzağa sonra radyasyon tedavisi gitmek biter, diğerleri geçen uzun zaman. Birkaç yan etkileri (ağız kuruluğu gibi) asla gitmeyecekler olabilir.

Radyoterapi bazı veya tüm bu yan etkilerin neden olabilir:

* Ağız kuruluğu: Ağız zor yemek için yapabilirsiniz, konuşmak, ve kırlangıç. Ayrıca diş için çürümeye yol açabilir. Bunu yararlı bol su içmek bulabilirsiniz, emmek buz yongaları ya da şekersiz sert şekerler, ve ağzını ıslatmak için tükürük yerine kullanmak.

* Diş çürüğü: Radyasyon büyük diş çürümesine sorunlarına neden olabilir. ağız bakımı iyi size diş ve diş etleri sağlıklı tutmak yardımcı olabilir ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

o Doktorlar genelde insanların hafifçe dişlerini fırça önermek, diş eti, her yemekten ve yatmadan önce sonra ekstra yumuşak diş fırçası ve florürlü diş macunu ile ve dil. fırçalama Eğer acıyor, Eğer sıcak suda kıllar yumuşatır.

bu daha önce flor jeli kullanmak önerebilir Diş hekiminiz o, sırasında, Işın tedavisi ve sonrası.

Ayrıca günde birkaç kez bir çözüm yapılmış ağzınızı çalkalayın yardımcı olur o 1/4 çay kaşığı kabartma soda ve 1/8 sıcak su, bir fincan çay kaşığı tuz. Bu çözüm ile yıkayın sonra, düz su yıkayarak takip.

* Boğaz ağrısı ya da ağız: Radyoterapi ağrılı ülserler ve inflamasyona neden olabilir. Doktorunuz ağrı kontrolü için ilaçlar önerebilirsiniz. Doktorunuz ayrıca uyuşmuş için ağrı rahatlatmak yardımcı boğaz ve ağız özel durular önerebilir. acını devam ederse, Eğer güçlü ilaçlar hakkında doktorunuza sorabilirsiniz.

* Yara veya diş eti kanamalarına: Önemli fırça ve hafifçe diş ipi olduğunu. Sen acıyan veya kanama alanları kaçınmak isteyebilirsiniz. hasardan diş etlerini korumak için, iyi bir fikir kürdan kullanımını önlemek için.

* Enfeksiyon: Ağız ve radyasyon tedavisinden ağız astarı zarar enfeksiyon gelişmesi neden olabilir. Her gün yara veya diğer değişikliklerin ve ağız kontrol etmek için lütfen doktorunuza veya ağız problemleri hakkında hemşirenize söyleyin yardımcı olur.

* diş bakımı sonrası Gecikmeli şifa: Işın tedavisi zor dokularda ağzına iyileşmek için yapabilir. Bu tam bir diş sınav var ve tüm radyoterapi çok önce diş tedavisi gereken tamamlamak yardımcı başlar.

* Çene katılık: Radyasyon çiğneme kasları etkileyebilir ve zor Eğer ağzını açmak için yapmak. Engelleyebilir veya çene sertliği azaltmak için çene kasları egzersiz yaparak. Sağlık personeli sık sık açılması tavsiye ve mümkün olduğunca ağız kapanış (ağrıya yol açmadan) 20 girerseniz, 3 kez bir gün.

* Protez sorunlar: protezler artık uymaz bu kadar Radyoterapi ağzınızdaki dokuları değiştirebilirsiniz. ağrı ve kuru nedeniyle ağız, bazı insanlar gibi uzun süre protez takmak mümkün olmayabilir radyasyon tedavisi bir yıl sonra aynı. doku tamamen iyileşmek sonra ağzınızı artık dönüyor, diş hekiminize yenilemek için ya da protez yerine gerekebilir.

* Tat ve koku anlamında değişiklikler: Radyasyon tedavisi sırasında, gıda tadı olabilir veya farklı koku.

* Ses kalitesi değişiklikler: Sesin zayıf günün sonunda olabilir. Ayrıca hava değişikliklerden etkilenebilir. Radyasyon boyun adresinde larinks şişmeye neden olabilir yönetti, ve bir yumru hissi içinde ses değişiklikleri neden senin boğazını. Doktorunuz bu şişme azaltmak için ilaç önerebilir.

* Tiroid değişiklikler: Işın tedavisi etkileyebilir tiroit (ses kutusunun altında Boynundan bir organ). tiroit yeterli tiroid hormonu yapmaz ise, Kendinizi yorgun hissedebilirsiniz, kilo almak, üşümek, ve sahip kuru cilt ve saç. Doktorunuz bir kan testi ile tiroid hormon düzeyini kontrol edebilirsiniz. düzeyi düşükse, Eğer tiroid hormon hapları almanız gerekebilir.

* Tedavi edilen bölgedeki deri değişiklikleri: tedavi bölgesinde cilt kırmızı veya kuru olabilir. cilt bakımı İyi önemli şu anda. Yararlı Paz onu korurken hava bu alanda ortaya konmasıdır. Ayrıca, tedavi alan ovmak giysiler giyiyor kaçının, ve tedavi alanında tıraş etmeyin. Sen tedavi alanında doktor tavsiyesi olmadan losyonlar veya kremler kullanmak gerekir.

* Yorgunluk: Çok yorgun olabilir, radyasyon sonraki hafta özellikle tedavi. Dinlenme önemlidir, ancak doktorlar genellikle etkin olarak olabildiğince kalmak hastalarının tavsiye.

radyoterapinin yan etkileri üzücü olabilir rağmen, Doktorunuz genellikle tedavi edebilir ya da kontrol. Herhangi bir sorun bunu doktorunuz size onları rahatlatmak için çalışabilmek için yaşıyorsanız rapor yardımcı olur.

Kemoterapi

Kemoterapi ve radyasyon tedavisinin etkileri bazı aynı tarafının neden olabilir, ağrılı ağız ve diş etleri de dahil olmak üzere, ağız kuruluğu, enfeksiyon, ve tat değişiklikleri. Bazı antikanser ilaçlar da ağız ve diş ağrısı gibi geliyor derin bir ağrı kanama neden olabilir. Sorunlar türü ve antikanser ilaçların aldığınız miktarına bağlıdır var, ve nasıl vücudunuzun bunlara tepki. Siz tedavi veya tedavi sonrası kısa bir süre için sadece sırasında bu sorunları olabilir biter.

Genellikle, antikanser ilaçların hızla bölmek hücreleri etkiler. kanser hücrelerinin yanı sıra, Bu hızla bölünerek hücrelere şunlardır:

* Kan hücreleri: Bu hücreler enfeksiyonla mücadele, pıhtı için kan yardım, vücudun tüm bölgelerine ve taşımak oksijen. ilaçlar kan hücrelerini etkiler zaman, Daha enfeksiyonları almak olasıdır, yara veya kolayca kanama, ve çok zayıf ve yorgun hissediyorum.

* saç kökleri Hücreleri: Kemoterapi saç dökülmesi neden olur. Saçlarını büyüyor, ama bazen yeni saç biraz renk ve doku farklıdır.

* Hücreler bu çizginin sindirim sistemi: Kemoterapi iştahsızlık neden olabilir, bulantı ve kusma, ishal, ya da ağız ve dudak yarası. Bu yan etkilerin çoğu ilaçlarla kontrol altına alınabilir.