Tıp


Ne Alzheimer hastalığı için risk faktörleridir?

Alzheimer hastalığı için en önemli risk faktörü yaş artar. Alzheimer hastalığı gelişme olasılığı her iki katına 5.5 yaşındaki 65 -e doğru 85 yaşları. Oysa sadece 1%-2% of individuals 70 years of age have Alzheimer’s disease, bazı çalışmalarda çevrbireylerinindiyaşları Alzheimer hastalığı var7;s disease. Yine de, en azından geçmişte yaşayan insanların yarısını 95 yaşları Alzheimer hastalığı yok.

Bazı genlerin ortak formları Alzheimer hastalığının gelişme riskini artırır, ama her zaman Alzheimer hastalığının neden olmaz. En okudu “risk” gen E apolipoprotein kodlar olanıdır (apoE). ApoE gen üç farklı biçimi vardır (allelleri) — apoE2, apoE3, ve apoE4. geninin apoE4 formu çoğunda Alzheimer hastalığı riski ile ilişkili olduğu düşünülmektedir (ama hepsi değil) nüfus okudu. genel popülasyonda genin apoE4 yorum sıklığı değişir, ama her zaman daha azdır 30% ve sık sık 8%-15%. E4 geninin bir kopyasını kullanan kişiler genellikle Alzheimer hastalığı gelişen bir 2-3 artış kat risk hakkındaki. E4 genin iki kopyası kişiler (genellikle etrafında 1% Nüfusun) risk dokuz kat artış hakkındaki. Yine de, E4 genin iki kopyası bile insanlar her zaman Alzheimer hastalığı alamadım. E4 genin en az bir kopyası bulunur 40% veya geç başlangıçlı sporadik Alzheimer hastalığı olan hastaların.

Bu demektir ki, Alzheimer hastalığı olan hastaların çoğunda, hiçbir genetik risk faktörü henüz bulundu. Çoğu uzman tavsiye etmiyoruz ki Alzheimer hastalığı için bir tedavi olduğundan Alzheimer hastalığının apoE4 gen için genetik test olması gereken hastaların yetişkin çocuklar. O önlemek ya da Alzheimer hastalığının gelişme riskini azaltmak kullanılabilir hale tıbbi tedaviler, genetik test Alzheimer hastalığı böylece tedavi edilebilir hastaların yetişkin çocuklar için tavsiye edilebilir.

Çok, ama hepsi değil, çalışmalar, kadınların erkeklere göre Alzheimer hastalığı için yüksek risk taşıyan bulduk. Kesinlikle kadınların erkeklerden daha uzun yaşıyor doğrudur, ama yaş yalnız kadınlarda sıklığı açıklamaya görünmüyor. kadınlarda Alzheimer hastalığının belirgin sıklığı önemli araştırma Alzheimer hastalığının östrojen rolü hakkında neden oldu. Son yıllarda yapılan çalışmalarda östrojen Alzheimer hastalığı riskini azaltmak amacıyla post-menopozal kadınlara reçete edilmemelidir önermek. Yine de, Alzheimer hastalığının östrojen rolü bir araştırma alanı odağı olmaya devam etmektedir.

Bazı çalışmalar Alzheimer hastalığı daha sık erken yaşamda önemli travmatik kafa travması geçiren insanlar arasında gerçekleşir bulduk, Bu apoE ile özellikle arasında 4 gen.

Buna ek olarak, çok, ancak tüm çalışmalar, göstermiştir ki sınırlı örgün eğitim ile kişilik – genellikle daha az sekiz yıldan – Alzheimer hastalığı için yüksek risk altındadır. Acaba bu yansıtır bilinmez bir azalma “bilişsel rezerv” veya diğer faktörler düşük eğitim düzeyi ile ilişkili.