Tıp


Ne amenore olan?

Amenore menstrüel dönemler olmaması için tıbbi terimdir, ya sürekli ya da geçici olarak. Amenore olarak sınıflandırılabilir birincil veya ikincil. primer amenore olarak, menstrüel dönemler başladı hiç (Yaş gruplarına göre 16), İkinci amenore ise arka arkaya üç devir veya önceden adet gören bir kadında altı aydan fazla bir süre için adet dönemleri yokluğu olarak tanımlanır.

Siklusun hormonal düzeyleri geçici değişiklikler gibi birçok iç faktörlerden etkilenmektedir olabilir, stres, ve hastalık, yanı sıra, dış ya da çevresel faktörler. bir adet füze nadiren ciddi bir sorun ya da altta yatan bir tıbbi durumun bir göstergesidir, uzun süreli ama amenore durum bir hastalık veya kronik varlığı işareti olabilecek.

Amenore

* Amenore adet dönemlerinin olmaması anlamına gelir; o ya primer olabilir (Bir kadının adet dönemlerinde gelişmiş hiç anlamı) veya ikincil (önceden adet gören bir kadında adet dönemleri yokluğu).

* Genetik ya da doğumsal koşullar primer amenore en sık nedenleri.

* Amenore Yumurtalıkların bozuklukları kaynaklanabilir, hipofiz bezi, veya hipotalamus.

* Yoğun egzersiz, Aşırı kilo kaybı, fiziksel hastalık, ve stres tüm amenore neden olabilir.

* Amenore belirtisi değil, bir hastalığın kendisi olduğunu, amenore ölçüde altında yatan neden önlenebilir sadece önlenebilir böylece.

* Kısırlık ve kemik kaybı (osteoporoz) amenore komplikasyonları vardır.

* Tedaviler anatomik anormallikler cerrahi olarak düzeltilmesi içerebilir, ilaçlar ya da hormon tedavisi, altta yatan herhangi bir koşullar amenore sorumlu ve tedavi.

* amenore için görünüm amenore nedenine göre değişir.