Tıp


Ne amenore belirtileri nelerdir?

Birincil veya ikincil amenore (sırasıyla) kabul edilir bir kız olan mevcut olmak:

* Yaş gruplarına göre adet dönemlerinde gelişmiş değil 16; veya

* daha önce bir adet döngüsü olan bir kadın, üç devir için üst üste adet dönemleri olan durur, ya da altı ay veya daha fazla bir süre için ve hamile değil.

Diğer belirti ve bulguları mevcut olabilir, Bu son derece değişken ve amenore altında yatan neden bağlıdır. Örneğin, hormonal dengesizlik veya erkeklik hormonu fazlalığının belirtileri düzensiz adet dönemleri ekleyebilirsiniz, İstenmeyen tüylerin, Ses derinleştirilmesi, ve akne. amenore nedeni olarak Yükselmiş prolaktin galaktore yol açabilir (normal emzirme ile ilgili değildir memeler bir sütlü akıntı).

Nasıl amenore tanısı?

amenore tanısı dikkatli bir anamnez yanı sıra amenore nedeni olabilecek diğer eşlik eden tıbbi durumlar amenore varlığı belge gerektirir. Bir fizik muayene, bir pelvik muayene da dahil olmak üzere yapılır.

öykü ve fizik muayene ileri tanısal testlerin sonuçlarını bağlı olarak sipariş edilebilir. Kan testleri düzeylerini incelemek için sipariş edilebilir yumurtalık, hipofiz, ve tiroid hormonları. Bu testler prolaktin ölçümleri içerebilir, folikül uyarıcı hormon (FSA), östrojen, tirotropin, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-S), ve testosteron. Bazı kişiler için, Hamilelik testi ilk test yapılır.

Görüntüleme çalışmaları, ultrason gibi, X-ışını, ve CT veya MR da bazı bireylerde amenore nedeni tesisine yardımcı olmak için tavsiye edilebilir tarama.