Tıp


Ne amenore için tedavi?

Tedavi hem primer ve sekonder amenore ve amenore kesin nedeni tarafından belirlenir. Tedavi hedefleri hormonal dengesizlik semptomlarını kontrol etmek için olabilir, menstrüasyon kurmak, komplikasyonlar amenore ile ilişkili önlemek, ve / veya fertilite elde, tüm bu hedeflere ancak her durumda elde edilebilir.

hangi genetik ya da anatomik anormallikleri amenore nedeni olan durumlarda (genellikle primer amenore), cerrahi anatomik anormallikleri düzeltmek için tavsiye edilebilir.

ilgili Hipotalamik amenore kilo kaybına, aşırı egzersiz, fiziksel hastalık, ya da duygusal stres genellikle altta yatan neden ele tarafından düzeltilebilir. Örneğin, kilo alımı ve egzersiz şiddetinde azalma genellikle egzersiz kaybı ya da aşırı yoğun ağırlık amenore nedeniyle gelişen kadınlarda menstrüel dönemler geri yükleyebilirsiniz, sırasıyla, kim amenore ek nedenleri yok. Bazı durumlarda, beslenme danışmanlığı yararlı olabilir.

prematür over yetmezliği olarak, hormon tedavisi hem de östrojen azalması ve hoş olmayan belirtiler önlemek için komplikasyonların önlenmesi tavsiye edilebilir (aşağıya bakın) Osteoporoz düşük östrojen seviyesi gibi. Bu arzu gebelik veya alternatif östrojen ve progesteron ilaç olmayan kadınlar için oral kontraseptif haplar oluşabilir. postmenopozal hormon tedavisinin yaşlı kadınlarda bazı sağlık riskleri ile ilişkili olmakla birlikte, prematür over yetmezliği bu tedaviden zarar kemik önlemek için yararlanabilir ile genç kadınlar.

Kadınlar PCOS ile (Polikistik over sendromu) düzeyinde veya erkek hormonlarının faaliyeti azaltmak tedaviler yararlanabilir, veya androjenlerin.

gibi bromokriptin olarak Dopamin agonist ilaçlar (Parlodel.) yüksek prolaktin azaltabilir, hangi amenore sorumlu olabilir. Sonuç olarak, ilaç düzeyleri uygunsa kişinin hekim tarafından ayarlanmış olabilir.

Yardımcı üreme teknikleri ve gonadotropin ilaç idaresi (ilaçlar yumurtalıklarda folikül olgunlaşmasını teşvik) Uygun kadınlar için gebe kalmak girişimi isteyen amenore bazı türlerinde olabilir.

birçok şirket ve bireylerin amenore için bir tedavi olarak bitkisel tedaviler pazarlanan sahipken, Bu kesin yarar olduğu ispatlanmıştır hiçbiri. Bitkisel tedaviler ABD tarafından düzenlenir değildir. FDA ve bitkisel ürünler kalitesini test değildir. Bitkisel ilaçlar ile ilişkili olduğu ve nadir durumlarda hatta ölümcül yan etkileri ciddi, ve bazı hazırlıklar toksinler yüksek düzeyde içeren gösterilmiştir. amenore için doğal bir alternatif ilaç almaya karar vermeden önce, akıllıca sizin sağlık uygulayıcısı danışın için.