Tıp


Ne Chagas hastalığı olan?

Chagas hastalığı (Ayrıca Amerikan trypanosomiasis olarak adlandırılan) Enfeksiyon bir protozoon parazit neden olur (Trypanosoma cruzi) akut inflamatuvar değişiklikler neden olabilir (chagomas) ve sonunda neden olabilir enfeksiyon ve diğer pek çok vücut dokuları iltihabı, Özellikle kalp ve bağırsak ve yolu.
Hastalığında üç aşamadan olabilir bireyin: akut, veya herhangi bir belirti hafif yaklaşık iki ay olabilir geçen hafta; az olan orta veya belirsiz faz varsa belirtileri ve sürebilir 10-20 yıl veya daha uzun; ve kronik, daha şiddetli semptomlar kademeli kronik organ hasar görünmeye ile (Özellikle kalp ve bağırsak diğer organlar etkilenebilir rağmen) genellikle ömür boyu devam semptomlarla. Chagas hastalığı ABD'de görülen insanlar. hastalığın endemik olduğu bir ülkede yaşarken genellikle elde etmiş (Meksika, Orta ve Güney Amerika). CDC hakkında tahminler 8-11 milyon kişi ülkede nerede hastalığın endemik olduğu bulaşmış.

Ne Chagas tarihçesi hastalıktır?

Chagas hastalığı Carlos Chagas ismi oldu, kim ilk Trypanosoma cruzi enfekte İnsanlar anlatılan 1909 Oswaldo Cruz Enstitüsü'nde Brezilya'da için çalışırken. onlar sonra Chagas bu parazit insanlara deride tatili girerek iletilir keşfedilen böcek dışkı içinde cilt üzerinde biriken. Chagas ilk bilim adamı, yeni bir bulaşıcı hastalığın tüm yönlerini keşfetmek oldu; onun patojen (T. zalim), ana böcek vektör (Triatominae veya öpüşme böcek), hosts (insan, memeliler), klinik bulgular, ve epidemiyoloji.

Parazit türü cruzi işvereni ve bilimsel akıl hocası onurlandırmak için seçildi, Oswaldo Cruz. Genellikle Amerika triatomine böceklerde nedeniyle oluşur Chagas hastalığı da Amerikan trypanosomiasis olarak da bilinir (böcek öpüşme) genellikle bulundu. Bu böcek ve memelilerin de devletler ABD'nin birlikte gelen dizi enfekte. Güney Amerika ülkeleri ile Orta Amerika ile Meksika ile sınır (örneğin, Arjantin, Bolivya), hastalığın endemik olduğu yerlerde. Hemen hemen tüm olgularda ABD'de tanısı. Göçmenlerin Amerika'da diğer ülkelerden olan.