Tıp


Chagas hastalığı

* Chagas hastalığı bir enfeksiyon bir protozoon parazit neden olur (Trypanosoma cruzi) akut inflamatuvar değişiklikler neden olabilir (chagomas) ve sonunda neden olabilir enfeksiyon ve diğer pek çok vücut dokuları iltihabı, Özellikle kalp ve bağırsak ve yolu.
* Chagas hastalığı ilk olarak nitelendirildi 1909 Brezilya.
* Chagas hastalığı protozoon parazit insanlara triatomine hata dışkı iletilmediği Trypanosoma cruzi adlı neden olduğu (böcek öpüşme).
* Parazitler genellikle girmek memeli (insan) böcek ısırma yoluyla ev sahibi, deri veya konjonktiva veya tatili, memeli hücrelerinde çoğaltma, ve sonunda kan yoluyla diğer organlara ulaşabilirsiniz.
* Chagas hastalığı üç aşamadan üzerinden geçebilirsiniz bireyin: akut, orta ya da belirsiz, ve kronik.
* Chagas hastalığı belirtileri yaygın belirti şiddetli için kronik aşamasında değişebilir.
* Chagas hastalığı akut faz semptomlar ve şişme olabilir ve / veya cilt enfeksiyonu yerinde kızarıklık (olarak adlandırılan chagoma), isilik, şişmiş lenf düğümleri, ateş, baş ve vücut ağrıları, yorgunluk, bulantı, kusma ve / veya ishal, Karaciğer ve / veya dalak büyümesi, ve Romana işareti.
* Chagas hastalığı Kronik faz belirtiler düzensiz kalp atışlarını olabilir, çarpıntı, bayılma (senkop), kardiyomiyopati, konjestif kalp yetmezliği, tıknefes (nefes darlığı), anfizem, inme, ani ölüm, Kronik karın ağrısı, Kronik kabızlık, dilate kolon, ve yutma güçlüğü.
* Hastanın öyküsü, fiziksel sınav, Parazitlerin direkt mikroskopik görüntüleme, parazitlere karşı antikor ve algılama yöntemleri Chagas hastalığı teşhis etmek için kullanılır.
* Tedavi antiparaziter ilaçlar ile benznidazole (Rochagan, Ragonil) ve nifurtimox (Lampit) öldürmek veya T inhibe. cruzi parazitleri ve genellikle Chagas akut aşamasında bulunan hastalık.
* Kronik faz hastalarında genellikle semptomatik tedavi edilir.
* Orada insanlar için Chagas hastalığı parazitlere karşı bir aşı olduğunu, ancak pek çok uzman ilkel barınma ve eğitim hastalığı Chagas vakalarının çoğu önleyebilir bu eleme önermek.