Tıp


Ne Amniosentez olduğu?

Amniyosentez bir prosedür nereye sıvı bir örnek analizi için amniyotik kese kaldırılır olduğunu. Amniyotik kese uterin kavite içinde. Amniyon kesesi, içinde bebeğin hayatını hamile rahim içinde içi sıvı dolu bir yapıdır. Fetal hücreler, proteinler, ve fetal idrar serbestçe bu kese içinde hareket.

Amniosentez sırasında, sıvı amniyotik içine karın duvarından kese uzun bir iğne koyarak kaldırılır. Bazen, kadının cildi ilk lokal anestezi ile enjekte edilir, fakat bu genellikle gerekli değildir. Amniosentez iğne genellikle ultrason yardımıyla kese içine yönlendirilir ya önce ya da işlem sırasında yapıldı. Bir kez iğne kese içinde, bir şırınga açık amber renkli amniyotik sıvı çekmek için kullanılır, idrar benzeyen. sıvı çekilen hacmi fetusun yaşı ve testleri için neden bağlıdır.

Sıvı sonra fetal akciğer olgunluğu değerlendirilmesi için gönderilebilir, genetik değerlendirme, spina bifida kanıt (omurilik gelişiminde doğum defekti) veya diğer nöral tüp defektleri-, enfeksiyonun varlığı, ya da kromozom analizi. Kromozomlar tüm hücrelerde genetik bilgi içeren yapılardır. Amniyotik sıvı bir laboratuvarda yetiştirilen olabilir sayısız serbest yüzen fetal hücreler içerir. bu hücreler çoğalmaya ne zaman ve belirli bir sayıda ulaşmak, onların kromozomlar ayıklanmış ve analiz. Yaklaşık iki hafta kromozom analizi gerçekleştirmek için gereken. Sıvı da protein içerir, mineraller ve test edilebilir diğer bileşikleri, ve bu çalışmalar sürebilir 1 -e doğru 7 gün gerçekleştirme. Veri amniyotik sıvı kadınların bilinçli kararlar onların gebelik ve bebek ile ilgili sağlamaya yardımcı olabilir elde.

çoğu hasta için, Amniyosentez oldukça hızlı ve rahat bir yöntemdir. Bazı kadınlar bazı rahim kramp veya baygınlık hissi deneyim.