Tıp


Ne zaman amniyosentez yapılmalıdır?

genetik test için, kromozom analizi, anormal AFP testi ve değerlendirme, Amniyosentez genellikle ve gebelik 20 hafta 15 arasında gerçekleşir. Orada daha yüksek bir oranı düşük önceki 15 haftadan yapılır amniosentez ile ilişkili. Orada nasıl geç gebelik amniosentez yapılabilir olarak hiçbir zaman sınırı yoktur.

Amniyosentez fetal akciğer olgunluk belirlemek için yapılmazsa, genellikle herhangi bir yerde 32 ve 36 arasında hafta gebelik yapılır. diyabetli kadınlarda, akciğer olgunluk testi olarak 39 hafta geç olarak yapılabilir, Kötü kontrollü diyabetin fetal akciğer olgunluğu geciktirebilir çünkü.

Amniyosentez güvenli mi?

Tüm, Amniosentez genellikle daha az olarak fetal kayıp riski ile güvenli bir yöntemdir 1%. Obstetrisyenlerin Pratik Bülteni'nin American College göre, fetal kayıp değişen bir işleme bağlı oranıdır dan 1/300 -e doğru 1/500 prosedürleri.

orada usul gebelik kaybı hafif olasılığı olduğundan, Amniyosentez sadece açıkça ve belirtilen yararları ilişkili risklerin ağır bastığı tespit edilmiştir yapılmalıdır. Birçok ebeveyn prosedüre isteyin “güvence vermek” kendilerini her şeyin mükemmel. Bu normal sonuç ile amniyosentez bebeğin defekt doğum veya genetik olmayacak garanti etmez vurgulanmalıdır. Birçok doğum defektleri amniyosentez tarafından tespit edilemez. fetal kayıp maada, Diğer riskler amniyosentez ile ilişkili kanama, kramp ve sıvı sızıntısı vajinadan. Bu sorunlar meydana hakkında 1% kadın prosedürü geçiren, ve genellikle kendi başlarına çözmek. Bu belirtilerin prosedürü izleyerek ortaya çıkarsa, kadın sık sık iş durdurmak ve yatak istirahati de belirtiler erene kadar devam tavsiye edilir. Sonraki faaliyet doktor tarafından yasaklandı olacak. Bazen, fetus bir test sırasında iğne ile dürttü, ama bu genellikle zararsızdır.

Amniyosentez yararlı bilgiler sağlayabilir nispeten güvenli ve acısız bir yöntemdir. Prosedür seçilen kadınlara riskleri ve faydaları dahil inceledikten sonra sunulabilir.